Ekonomi

Bakan Ersoy: Turizmde 2021 maksadımız 21 milyar dolar

Capital, Ekonomist ve StartUp mecmuaları tarafından düz”enlenen Uludağ İktisat Zirvesi’nin birinci gün kapanış konuşmasını gerçekleştiren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “2020’deki pandemiye bağlı sakin devrin akabinde başarılı aşılama programıyla biraz gevşeme oldu. Lakin her ne olursa olsun artık farklı bir dünyadayız ve bu farklılaşan alışkanlık ve anlayışların iş alanlarımıza yansıdığının, kalıcı olduğunun şuurunda olmak zorundayız” dedi.

“TURİZM, ÖNEMLİ BİR KATMA DEĞER”

Bakan Ersoy kelamlarına şöyle devam etti:

“Turizm, 20’nci yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünya ekonomilerinin değerli aktörlerinden biri oldu. Global sürdürülebilir kalkınma gayeleri doğrultusunda, bilhassa de endüstrileşmede kâfi gelişmeyi sağlayamayan az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ekonomileri için turizmin değeri ve bedeli çok daha fazladır. Turizme makroekonomik açıdan bakıldığında farklı başlıklarda ulusal iktisada katkı sağladığını görürüz. Bunlar ortasında istihdam artışı ve işsizlik oranlarının azalması, dış ticaret istikrarının ve döviz girdisiyle de ödemeler istikrarının sağlanması üzere güçlü bir iktisadın temel gerekliliklerini saymak mümkün. Ayrıyeten iç ve dış seyahatlerle, kültürel ve ekonomik etkileşimle memleketler arası iş birliklerinin kurulması üzere stratejik kıymete sahip başlıklarda turizmin önemli katma paha yarattığı yadsınamaz bir gerçektir.”

“2021 YILI AMACIMIZI 21 MİLYAR DOLAR OLARAK GÜNCELLEDİK”

Pandemide sürecinde en ağır etkilenen bölümün turizm olduğunu vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Dünya Bankası bilgilerine nazaran Covid-19 öncesi periyotta memleketler arası turist varışları 2,3 milyar kişi düzeyine gelmiş, turizm gelirleriyse neredeyse 1,9 trilyon dolara ulaşmıştı. İktisat ve turizm iç içe geçmiş kavramlar ve turizm ülkemizde değerli bir hisseye sahip. 2019’da dış ticarete katkısı yüzde 30 oranında gerçekleşmişti. Ayrıyeten Türkiye’ye istihdam katkısı 2,7 milyon iş gücü düzeyindeydi. Pandemi sürecinden hiç kuşkusuz en ağır etkilenen dal turizm oldu ve biz de belirlediğimiz amaçları ötelemek zorunda kaldık. Lakin hazırladığımız takviye ve kredi programlarıyla turizmdeki büyük rakiplere nazaran daha âlâ bir performans sergiledik. Ayrıyeten bunu diplomasi trafiği ile destekledik. 2020’deki 16 milyonluk ziyaret sayısının akabinde 2021’de 28 milyon üzerinde ziyaretçi bekliyoruz. Yeniden 2020’de gerçekleşen 12,1 milyar dolarlık gelire karşılık 2020’nin birinci 9 ayında 16,9 milyar dolar düzeyine geldi ve 2021 yılı gayelerimizi 21 milyar dolar olarak güncelledik. Bunda hiç kuşkusuz dünyanın en tesirli ve kapsamlı tanıtım atağımızın rolü büyük. Go Türkiye platformumuz ise dünyadaki en düzgün örnek oldu. Türkiye yeni devrin en kıymetli aktörü olacak ve bakanlık olarak üzerimize düşeni yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu