Ekonomi

Ayakkabı ihracatı toparlanıyor

Türkiye’nin ayakkabı ihracatı yılın 10 ayında 700 milyon dolara yaklaşırken, pandemi nedeniyle vakit zaman yüzde 57’lere ulaşan ihracat kaybı, son aylardaki ivmelenmeyle yüzde 14’e kadar düşerek, 697 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bilgilerine nazaran, deri ve deri mamulleri bölümünün ihracatı yılın 10 ayında 2019’un birebir devrine kıyasla yüzde 21,5 azalarak 1 milyar 120 milyon dolar oldu.

EN ÇOK RUSYA’YA AYAKKABI İHRACATI YAPTIK

Kelam konusu devirde en çok ayakkabı ihracatı yapılan ülke, 57 milyon dolarla Rusya oldu. İhracatta yüzde 41’lik düşüş görülmesine rağmen Rusya, toplam ayakkabı ihracatından aldığı yüzde 8,1’lik hisseyle liderliğini sürdürdü.

Irak 53 milyon dolarla ikinci, Almanya 50 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

Ocak-ekim periyodunda birçok kıymetli pazarda kayıp görülse de İspanya’da yüzde 27,1 ve Hollanda’da yüzde 33,8’lik artış yaşandı.

FUARLARIN TESİRLERİ GÖRÜLDÜ

Endican, fuarların tesirlerini görmeye başladıklarını tabir ederek, haziranla birlikte ihracatta toparlanma yaşandığını, nisan ve mayıstaki yüzde 57’lere varan kayıpların azaldığını söyledi.

“İHRACATTA TOPARLANIYORUZ LAKİN İÇ PAZAR SATIŞLARINDA YAVAŞLAMA VAR”

İhracatın hoş sinyaller vermeye başladığı bu periyotta iç pazarda satışlarda yavaşlama görüldüğünü aktaran Endican, “Hem iç pazar hem de ihracat için bir an evvel pandeminin bitmesini bekliyoruz. Kasımda da ihracatta hoş sayılar bekliyoruz. Fakat tüm aylarda hoş sayılar görmemiz pandeminin bitmesiyle mümkün olacak.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu