Ekonomi

Ankara’daki eski hükümlü, hibe dayanağıyla iş kurdu

19 yıl cezaevinde kalan 60 yaşındaki Hacı Osman Çalışkan, 2017’de tahliye olduktan sonra halı yıkama atölyesi açmak için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla İŞKUR’a başvurdu.

Adalet Bakanlığı’nın, mahkumların tahliyelerinden sonra topluma kazandırılmaları ve meslek sahibi olmalarına yönelik yürüttüğü proje kapsamında başvurusu kabul edilen Çalışkan’a, iş yeri kurabilmesi için 27 bin 500 lira hibe takviyesi sağlandı.

Aldığı hibe ile Ankara’nın Çubuk ilçesinde halı yıkama atölyesini açan Çalışkan, oğlu ile birlikte işletmeciliğe başladı.

İLKBAHARDAN SONRA AĞIR ÇALIŞIYORLAR

“DENETİMLİ SERBESTLİKTEYKEN KURSLARA KATILDIM

Çalışkan, 2017’de kontrollü hürlük aldığını söyleyerek, “Denetimli hürlüğe gittiğimiz yerde, eğitim kısmındaki arkadaşlar bir teklifte bulundular. ‘Hükümlülere dayanak veriliyor. Lakin bunun için girişimcilik kursuna katılmanız lazım’ dediler. Bizim de arayıp bulmayacağımız bir şey. Zira cezaevinden insan maddi olarak sıfır ile çıkıyor. Orada kontrollü serbestlikteyken kurslara katıldım. Bize imkan sunuldu. Oradan doküman aldım. İŞKUR’dan dayanak alabileceğimiz söylendi. Müracaatları yaptım 27 bin 500 lira takviye aldım.” dedi.

“CEZAVİNDE CALIŞIP MESLEK ÖĞRENME İMKANI VAR”

Kapalı cezaevinde kaldığı periyotta de Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu eğitimlerine katıldığını ve dokumacılık atölyesinde çalıştığını söyleyen Çalışkan, “Belli bir fiyat de alıyorduk. Her kapalı cezaevinde işyurtları var. Sicilin düzgün olursa, aklın başında olursan, orada çalışabilir ve meslek öğrenebilirsin.” diye konuştu.

TAM KAPASİTE ÇALIŞINCA 5 ŞAHSA İSTİHDAM SAĞLANIYOR

Halı yıkama atölyesini açmak için gerekli olan makineyi hibe ile aldığını, gereksinimi olan geri kalan kısmını da kredi çektiğini belirten Çalışkan, “Çok şükür şu anda hepsini bitirdim. İşim de düzeldi. Kış aylarında fazla iş olmaz. Şu anda bir haftalık 2 bin metrekare civarında halı var. Fakat bu 2 bin metrekare halı yazın 1-2 günde geliyor. Tam kapasite ile çalıştığımızda 5 kişi atölyede, 2 kişi ise halı toplama ve dağıtım işinde çalışıyor.” dedi.

“DEVLET BU İMKANI BİZE SUNDU”

Çalışkan, cezaevinde aldığı eğitim ve sonrasında aldığı takviye sayesinde hayata tekrar tutunduğunu belirterek, “Cezaevinden tanıdığım kurslara katılmayan birçok kişi çıktıktan sonra işsiz geziyor. Devlet bu imkanı bize sundu. Cezası biten arkadaşlarımızın da bu imkanlardan faydalanmalarını isterim.” sözünü kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu