Ekonomi

Alışveriş poşetlerine şimdilik yeni yılda artırım yok

Türkiye’de paralı plastik poşet uygulamasında ikinci yıl geride kaldı.

2019 yılında Etraf ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme doğrultusunda plastik alışveriş poşetleri, tüketicilere 25 kuruş karşılığında verilmeye başlanmıştı.

ARTIRIM TOPLANTISI

Paralı plastik poşette yeni fiyatları belirlemek için evvelki gün Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Etraf İdaresi Genel Müdürü Eyyüp Karahan başkanlığında ‘Plastik Poşet Fiyat Belirleme Komitesi’ toplandı.

SAYI ARTMASIN DENİLDİ

Perakendeciler, tüketiciler ve üreticiler açısından olayın tüm boyutlarının değerlendirildiğini belirten PAGEV Lideri Yavuz Eroğlu, mevzu ile ilgili Milliyet’e yaptığı açıklamada  “Komisyonda 25 kuruş olan fiyatın artırılmaması tarafında ortak bir karar çıktı. Fiyatlar konusunda bakanlığımız da olumlu yaklaştı. Bakanlığın komitenin aldığı bu ortak kararı yıl başında yapılacak düzenlemede temel alacağını umuyoruz

DEVLETE KATKI HİSSESİ DEĞİŞECEK

Geçen yıl Hazine’ye giden 15 kuruş 18 kuruşa çıkmış marketlerin aldığı hisse ise 10 kuruştan 7 kuruşa düşerek tüketicinin ödediği 25 kuruş sabit kalmıştı. Hasebiyle bizlerin talebi; satış noktalarındaki, tüketiciye yönelik plastik poşet fiyatlarının 2021 yılında da artırılmaması istikametinde oldu.

Bu formuyla Hazine’ye giden 18 kuruş artacak, lakin vatandaşın ödediği 25 kuruş artmayacak. Böylelikle etraf için yapılan bir uygulamada, satış noktalarının evvelce bedel almadan verdiği poşetlerden ekstra bir katkı almasının da önüne geçilmiş oldu.” sözlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu