Ekonomi

AK Parti’li Cahit Özkan: Faiz indiriminin uzun vadede ne getirdiğine bakmak lazım

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi (PPK) toplantısının akabinde faizleri 200 baz puan indirerek yüzde 18’den yüzde 16’ya çekti.

Döviz kurlarında dalgalanmaya neden olan karara ait hükümet kanadından birinci açıklama AK Parti Küme Başkanvekili Cahit Özkan’dan geldi.

“MB EN HAKİKAT KARARLARI ALMAK ZORUNDA”

TBMM Parlamento Muhabirleri Derneği’ni ziyaretinde bahse değinen Özkan, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının Türk iktisadına uzun vadede ne getireceğine bakmak gerektiğini söyledi.

Özkan, “Merkez Bankamız bir taraftan para basma vazifesini yerine getirirken öteki taraftan fiyat ve finansal istikrarı sağlamakla vazifeli. Bu çerçevede Merkez Bankamız geçmişten bugüne adımlarını atıyor, kararlarını alıyor. Merkez Bankamız kararını alırken finansal istikrar ve fiyat istikrarını sağlamak ve bu çerçevede Türk iktisadının beklentilerine karşılık vermek üzere adımlar atıyor, kararlar alıyor. Merkez Bankamız Türkiye’de üretim, istihdam, ihracatı sağlayacak en yanlışsız kararları almak zorunda ülkemiz ve milletimiz için. Bugün Merkez Bankası idaresi bu kararları alırken Türkiye’nin menfaatine olan ve yeniden kendi kuruluş kanununda kendisine verilen vazifeleri yerine getirmek ve Türkiye’nin gücünü, kudretini artıracak anlayışla kararlarını almıştır. İnşallah bu kararların ekonomimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.

“UZUN VADEDE BAKMAK LAZIM”

Cahit Özkan, Merkez Bankası kararı sonrasında döviz kurunda meydana gelen artışlara ait de, “Bu kararlar sonrasında dolar ya da döviz kuru üzerindeki tesirlerini dikkate alarak değil, uzun vadede Türk iktisadına neler getiriyor; ihracat, istihdamda ve bilhassa gelişen global salgında ortaya çıkan sosyoekonomik sıkıntıların ortadan kalkmasında nasıl etken ortaya koyacak, buna uzun vadede bakmak lazım.

“ANLIK KUR ARTIŞI ÜZERİNDEN YAKLAŞMAK YERİNDE DEĞİL”

1 saat bile geçmeden döviz kurundaki anlık artış yahut değişkenlik üzerinden probleme yaklaşmak ekonomimiz açısından doğru bir bakış açısı olmayacağını düşünüyoruz. Kararın pek çok bileşenin dikkate alınmak suretiyle verildiğine inanıyoruz ve biliyoruz. Bu anlamda inşallah Türk iktisadının kalıcı istikrarı çok daha güçlü bir halde emin ve kararlı adımlarla geleceğe hazırlanmasının en değerli kararlarından birisi olarak görüyoruz. Şu anda Merkez Bankası’nın almış olduğu kararın ekonomimize ne büyük katkılar sağlayacağını şu anki döviz kurunu dikkate alarak cevaplamanın çok yerine olmadığı kanaatindeyim” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu