Ekonomi

Afyonkarahisar’da ürettiği haşhaşları ezme yapıp satıyor

Sandıklı ilçesinde yaşaşan Mehmet Ali Uluışık, köyündeki tarlasında ürettiği haşhaşı, iş yerinde işleyerek, satışını yapıyor.

Ezmelerin büyük kısmını kendi tarlasında yetiştirdiği haşhaşlardan ürettiğini söyleyen Uluışık, “İlçe halkı dışında kargo ile yurdun dört bir yanına gönderdiğim haşhaş ezmelerine, yaz döneminde da yurt dışından gelen gurbetçilerimizin ağır talebi oluyor.” dedi.

Sandıklı’da haşhaş ezmecisi Mehmet Ali Uluışık, köyündeki tarlasında ürettiği haşhaşı, iş yerinde işleyerek, satışını yapıyor.

SARI, SİYAH VE BEYAZ HAŞHAŞLARI HAMURLUK VE KAHVALTILIK OLARAK İŞLİYOR

Haşhaş ezmesinin büyük kısmını kendi tarlasından karşılayan Uluışık, yetmediği takdirde ilçedeki çiftçilerden de alıyor. Kendi tarlasından elde ettiği sarı, siyah ve beyaz haşhaşları hamurluk ve kahvaltılık olarak işleyen Uluışık, her yıl yaklaşık 3 ton haşhaş ezmesi yapıyor. İşlediği haşhaşı yurt dışından gelen gurbetçilere, ilçede katmer ve haşhaşlı ekmek üzere hamur işi yapanlarla satan Uluışık, kent dışından talep edenlere de kargo ile gönderiyor. Uluışık, üretimi çok sevdiği için bu işi yaptığını söyledi.

“TARLADA ÜRETİYOR, İŞ YERİNDE DE İŞLİYORUM”

Haşhaş üreticiliğiyle uğraştığını söyleyen Uluışık, “Haşhaşın ekimini yapıyordum. Sonra baktım ki haşhaşın üretimiyle ilgili bir gereksinim var. Artık tarlada üretip, iş yerinde de işleyerek sofralık hale getirdim. Tamamı yerli üretim. Haşhaş işlemek için kendi ürettiğim haşhaş, gereksinimimi karşılamadığı vakit da bir ölçüsünü çiftçiden alıyorum.” dedi.

“KARGO İLE KENT DIŞINA GÖNDERİYORUZ”

Haşhaşın iki kademede işlendiğini anlatan Mehmet Ali Uluışık, “Birinci kademede hamurluk oluyor. İkinci kademede de yemeklik. Kahvaltıda çikolata üzere ekmeğe sürülerek, şekerle, balla yahut pekmezle karıştırılarak tüketilir. Sipariş üzerine ülkemizin her bölgesine kargo ile gönderiyoruz. Yurt dışından gelen vatandaşlarımız ise yıllık tüketimlerini tek seferde götürüyorlar. Bu eserler esasen uzun tüketim tarihine 1 yıl yahut daha fazla saklanabilir,” diye konuştu.

“TAHİN ÜRETİMİ DE YAPIYORUM”

İlçede muhtaçlık duyulan tahin üretimine de başladığını söyleyen Uluışık, “Sandıklı’da tahin satan çok fakat çabucak hemen üretim yapan yok. Bu türlü boşluğun olduğunu hissettim. Makinesini aldım. Susamını da aldım. Susamı da işleyerek tahin haline getirip, vatandaşın tüketimine sunuyoruz.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu