Ekonomi

18 yaş altına ferdî emeklilik sistemi TBMM’de kabul edildi

18 yaş altı vatandaşların Kişisel Emeklilik Sistemi (BES) kapsamına alınmasına yönelik kanun teklifi yeni iktisat paketi kapsamında TBMM Başkanlığına sunulmuştu.

TEKLİF, TBMM’DE KABUL EDİLDİ

18 yaşından küçüklerin BES kapsamına alınması, emekliliğe yönelik taahhütte bulunan hizmet sunucularının BES’e transferine imkan sağlanması, zarurî mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalan mevzuların tekrar düzenlenmesi, Özel Riskler İdare Merkezi’nin kurulmasını da içeren Sigortacılık ile Öbür Kimi Alanlara Ait Kanunlarda ve Bir KHK’de Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde kabul edildi.

EBEVEYLER ÇOCUKLARI İÇİN BES’TE BİRİKİM YAPABİLECEK

Ebeveynler, 18 yaşını tamamlamamış çocukları ismine BES’te birikim yapabilecek. İbraz müddetinin son günü 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 (bu tarihler dahil) tarihleri ortasına isabet eden yahut ibraz mühleti bu tarihler ortasında başlayan çeklerin ibraz müddeti 31 Mayıs 2021’e kadar duracak.


TEKLİFLE, TRAFİK SİGORTASINDAKİ TAZMİNAT HESAPLAMALARINDA DA DÜZENLEME YAPILIYOR

Teklifle Karayolları Trafik Kanunu’nda motorlu araçlar zarurî mali sorumluluk sigortası kapsamındaki tazminat hesaplamalarında düzenleme yapılıyor. Kıymet kaybı tazminatında aracın piyasa pahası, kullanılmışlık seviyesi, hasara uğrayan kesimleri ile hasar meblağı dikkate alınacak. Daima sakatlık tazminatı hesaplanmasında da tıpkı asıllar geçerli olacak. Daima sakatlık oranı temel alınarak hayat anüiteleri ile genel kabul görmüş aktüerya kurallarına uygun olarak hesaplama yapılacak. Tazminat dışında kalan ziyanlar sigorta kontratında teminat altına alınan risk ile bağdaşmadığından kelam konusu bireyler ve araçların uğradıkları ziyanların mecburî mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında bırakılması amaçlanıyor.

FİNANSAL İSTİKRAR KOMİTESİ YİNE YAPILANDIRILIYOR

Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesinin ismi da ‘Finansal İstikrar Komitesi’ olarak değiştirilerek, yine yapılandırılıyor. Ayrıyeten mikro ve küçük ölçekli işletmeler, likidite düşüncesini karşılamak ve istihdamı desteklemek için ek olarak istihdam ettikleri sigortalılar için ödemeleri gereken sigorta primlerini 30 Haziran 2022 tarihine kadar kullandıkları kredi faiz yahut kar hissesi bakiyesinden düşürebilecek. Sağlanan kredi faiz yahut kar hissesi takviyesi, takviye kapsamına giren sigortalılar için 12 ay müddetle uygulanacak. Bu unsur kapsamına giren iş yerleri ek olarak işe aldığı en fazla beş sigortalı için bu takviyeden yararlanacak.

YENİ İKTİSAT PAKETİNDE NELER BULUNUYOR

– 18 yaşından küçükler kişisel emeklilik sistemine dahil edilecek, (Ebeveynleri 18 yaş altı için BES hesabı açabilecek)

– Emeklilik hizmeti kuruluşunun birikimlerinin BES’e transferine imkan, – Küçük ölçekli firmalara kredi garanti fonu dayanaklı kredi, (İstihdam koşuluyla dayanaktan yararlanılacak)

– Orta vadeli program ve orta vadeli mali plan tek evrak olacak,

– Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi, Finansal İstikrar Komitesi olarak yapılandırılacak

– Çek düzenlemesi (31 Mayıs’a kadar karşılığı olan çeklere ödeme yapılabilecek)

DAHA EVVEL 18 YAŞ ALTI KATILAMIYORDU

Daha evvel fiil ehliyetine sahip herkes BES’e katılabiliyordu.  Türk Uygar Kanunu’na nazaran ayırt etme gücüne sahip ve kısıtlı olmayan 18 yaşını doldurmuş şahısların fiil ehliyeti bulunuyor. Teklifin kabul edilmesiyle ebeveynleri 18 yaş altı için BES hesabı açabilecek.

İPTAL EDİLİRSE NE OLUR

Sistemden 3 yılda ayrılma durumunda devlet katkısı meblağının tamamı kesilir. Yani rastgele bir katkı hissesi alınamaz. 3 ile 6 yıl ortasında sistemden ayrılma durumunda hesaptaki devlet katkısı meblağının %15’i alınırken yüzde 85’i kesilir. 6 ile 10 yol aralığında ise alınacak olan devlet katkısı fiyatı yüzde 35’tir.

10 yıl tamamlanıldığında ise devlet katkı hissesinin yüzde 60’ını, emekliliğe hak kazanıldığı vakit ise devlet katkısının tamamı alınabilir. Ferdi emeklilik iptalinde para iadesi ortalama 15 iş gününde yani toplamda 19-20 günde yapılıyor. Sistemde en az 10 yıl kaldığınızda ve 56 yaşınızı doldurduğunuzda Ferdi Emeklilik Sistemi’nden emekli olabilirsiniz.

BES YAPTIRMAYANIN CEZASI NEDİR

Bakanlık tarafından, patrona bağlı her bir çalışan için, ilgili çalışanın sisteme dahil edilmediği ay sayısı kadar idari para cezası uygulanmaktadır. Kanuna nazaran bu ceza çalışan başına her ay için 100 lira olarak belirlenmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu