Dünya

Yunanistan’ın göçmenlere zulmü İtalyan medyasında

Türkiye ve Ege Denizi üzerinden Yunanistan’a, oradan da AB ülkelerine ümit seyahatine çıkan kaçak göçmenler, her keresinde Yunan güvenlik güçleri tarafından acımasız muamelelere maruz kalıyor, hatta denize geri itilerek vefata terk ediliyor. Yunanistan’ın bu tavrı, İtalyan basınında da geniş bir haberle yer aldı.

“YUNANLILAR DÖVDÜ, TÜRKİYE SAYESİNDE KURTULDUK”

Yunanistan’ın Ege Denizi’nde geri ittiği sistemsiz göçmenlerin yaşadıkları İtalyan gazetesinde geniş biçimde yer buldu. Haber “Ege Denizi’nde Göç Düellosu: Yunanlılar bizi dövüyordu, Türkiye sayesinde kurtulduk” başlığı ile yayınlandı.

İtalya’nın önde gelen gazetelerinden Vilayet Messaggero’da dün yayınlanan haberde, Ege Denizi’nde Yunanistan tarafından itilen sistemsiz göçmenlerin yaşadıkları anlatıldı.

EVVEL DÖVDÜLER, SONRA MEVTE TERK ETTİLER

İtalyan gazetesine, bu kaçış için insan tüccarlarına 400 dolar ödediğini aktaran Samir, “Yunanlılar bizi dövdü, cep telefonlarımızı ve suyumuzu aldı. Sonra motoru bottan ayırdılar, motoru fırlatıp attılar ve bizi kıyıya itip sürüklenmeye bıraktılar” sözlerini kullandı.

KUZEY AVRUPA’YA KAÇMAK İSTİYORLAR

Haberde, göçmenler ortasında Suriyeli, Somalili, Eritreli ve Cibutililer olduğu belirtilirken, Kuzey Avrupa’ya kaçma niyeti olan bu göçmenlerin planının “Yunan duvarı” karşısında çöktüğü, buna rağmen göçmenlerin bir sefer daha deneme niyetinde olduğu yazıldı.

“DRAMATİK SENARYO HER VAKİT AYNI”

Haberde, Türkiye’nin turistik noktalarından uzakta geceleri, “gerçek bir deniz savaşı haline gelen” sahnelerin yaşandığı söz edilerek, “Dramatik senaryo her vakit tıpkı: Göçmenler Yunanistan’a ulaşmaya çalışırlar, lakin Atina’nın Kıyı Güvenliği, Samir ve onun üzere birçok kişinin giderek daha sık anlattığı teknikleri kullanarak onları reddediyor” yorumu yapıldı.

YUNANİSTAN’IN İTTİĞİ GÖÇMENLERİ HER GÜN TÜRKİYE KURTARIYOR

Hava ve deniz şartlarının kötüleştiği aylarda denizde bir katliam yaşanması riskinin yüksek olduğu tabir edilen haberde, Atina’nın Türk sularına ittiği göçmenleri kurtarmak için Ankara’nın her gün müdahalede bulunduğu ve ekipmanını arttırdığı açıklandı.

Haberde, “Türk tarafında, Yunanistan’ın kıyıdaki göçmenlerin durumunu nasıl ele aldığı konusunda güçlü bir rahatsızlık var” sözleri kullanıldı.

AVRUPA BİRLİĞİ DE GERİ EİTMELERİ BELGELEDİ

Yunanistan’ın bu cins çok yolları kullandığını her vakit reddettiği belirtilen haberde, Ege’nin bu kısmında bir müddettir devam eden geri itmelerin, Avrupa Kurulu İnsan Hakları Kurulu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından da belgelendiği bilgisi paylaşıldı.

Gazetede, Türk Kıyı Güvenlik gruplarının yalnızca 2021’de 14 Eylül’e kadar olan periyotta denize terk edilmiş 8 bin 423 göçmeni kurtardığı bilgisi de yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu