Dünya

Yunanistan’daki yangınlar insanları sokağa döktü

Yunanistan’daki orman yangınları yeşil alanları küle çevirdi. Yapılan bütün çalışmalara karşın büyümeye devam eden alevlerin akıbeti belirsizliğini muhafazaya devam ediyor.

Yangınlarda müdahalelerin yetersizliği, insanları sokağa çıkararak protestolara neden oldu. Yüzlerce kişi, başşehir Atina’daki Syntagma Meydanı’nda bir ortaya gelerek reaksiyon gösterdi.

“SAĞLIĞI YOK ETTİLER”

Hükümetin yangınlarla aktif bir biçimde gayret edemediğini belirten protestocular ellerinde ise, “Küller çocuklarımızın geleceği için değil, kendi çıkarları için” ve “İklimi değil sistemi değiştir” yazılı pankartlar taşıdılar.

Sık sık sloganlar atarak Başbakan Kyriakos Miçotakis’in istifasını isteyen göstericiler, “Sağlığı yok ettiler, emeği yok ettiler ve artık her şeyi ateşe attılar” ve “Suçlular ve kundakçılar, devlet ve kapitalistlerdir” sloganları attı.

BAŞBAKAN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Protestocular, şovun akabinde hükümetin yangın felaketinden sorumlu tutulması için daha büyük şovlar düzenleyeceklerini bildirdi.

Miçotakis yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Yunanistan genelinde devam eden yangınlarla çabadaki rastgele bir başarısızlık için halktan özür dilemiş, yanılgıların tespit edilip düzeltileceğine dair kelam vermişti.

500 MİLYON EUROLUK EK BÜTÇE

Yangınlarda ziyan gören şahısların ziyanlarının karşılanması ve yardım edilmesi için 500 milyon euroluk ek bütçeyi onayladığını duyuran Miçokatakis, son birkaç gün içinde 63 organize tahliyenin gerçekleştiğini, ülkenin dört bir yanında 586 yangın çıktığını ve devam eden sıcak hava dalgasının daha da kötüleştiğini açıklamıştı.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu