Dünya

Yeryüzü Hekimleri Çad’da kumanya dağıttı

Çad’da Ramazan yardımları çerçevesinde, Yeryüzü Tabipleri tarafından 400 aileye kumanya dağıtıldı.

Yapılan çalışma hakkında bilgiler veren Proje Koordinatörü Yahya Ağa Tanrıkulu, bölgede hem beslenme sıhhatine ve açlık ile uğraşa hem Ramazan ve Kurban bayramlarına ait projeler yürütüldüğünü tabir etti.

2014 YILINDA BAŞLANDI

Yeryüzü Hekimleri olarak bölgedeki çalışmalarına Orta Afrika mülteci krizinden çabucak sonra, 2014 yılı temmuz ayı prestijiyle başladıklarını belirtti.

Çad’ın Sido bölgesinde birinci basamak, beslenme ve anne-çocuk sıhhati üzere alanlarda nizamlı hizmet sunan bir merkezin bulunduğunu tabir eden Tanrıkulu şu sözleri kullandı:

“Bu doğrultuda, çoğunlukta mültecilerin yaşadığı ve günlük gelirin bir doların altında olduğu Sido bölgesinde 400 aileye kumanya yardımı yaptık. Bağışçılarımızın dayanağıyla, ramazanın rahmetini ve kardeşliğini kıtaları aşarak dünyanın farklı coğrafyalarındaki gereksinim sahipleriyle yaşıyoruz.”


110 BİNDEN FAZLA KİŞİ KAMPLARA GELDİ

Birleşmiş Milletler (BM) datalarına nazaran, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2013 yılında yaşanan kriz nedeniyle 110 binden fazla kişi, yaşanan şiddet olaylarından kaçıp Çad’ın güneyinde kurulan kamplara geldi.

SIHHAT ŞARTLARI KÖTÜLEŞİYOR

Çad ve başka komşu ülkelerde 623 binden fazla Orta Afrikalı mülteci bulunurken, Çad’ın Sarh bölgesinde bulunan çoğunlukla Orta Afrikalı mültecilerin yaşadığı Sido’daki kamplarda, 2014 yılından bu yana nüfus daima artıyor.

Hijyen şartlarının yetersiz olması, bölgede sıhhat şartlarının kötüleşmesine neden oluyor.

5 YAŞ ALTI ÇOCUKLARDA MEVT ORANI ARTIYOR

2019 yılı Dünya Besin Programı (WFP) raporundaki datalara nazaran, Çad’da 2,2 milyondan fazla insan yetersiz beslenmeye maruz kalırken, beslenme yetersizliği yaşayan beş yaş altı çocuklarda vefat oranı gün geçtikçe artıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu