Dünya

Yeni Zelanda Koronavirüsü Yendi

Son Dakika: Yeni Zelanda Koronavirüsü Yendi. Son 1 haftadır koronavirüs vakalarının ülke genelinde tek hanelere düştüğünü açıklayan Yeni Zelanda başbakanı, mücadeleyi kazandıklarını duyurdu. Yaklaşık 2 aydır olan ülke genelindeki OHAL ve sokağa çıkma yasağı bu akşam itibari ile kalkacak. Yeni Zelanda vatandaşları yarından itibaren normal hayata geri dönüyorlar.

Yeni Zelanda Koronavirüsü Yendi Haberi Dünya Gündeminde

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern yaptığı basın açıklamasında ülke genelinde 8 gündür vaka sayılarının 10 kişiye ulaşmadığını duyurdu. “Alınan önlemlerin ne kadar işe yaradığının somut göstergesi olarak koronavirüsü yendiğimizi ilan ediyoruz. Savaşı Biz Kazandık” ifadelerine yer verdi. Covid-19 vakalarının tek hanei olduğu ülkede vaka sayılarının tekrar artmaması için gerekli tüm önlemler alınacak. Vatandaşlar bir süre daha sosyal mesafe kuralına uyarak normal hayatlarına devam edecekler.

yeni zellanda koronavirüs

Koronavirüs kaynaklı hayatını kaybeden tüm vatandaşlarının duygularını paylaşan Başbakan Jacinda Ardern ” virüsü yok etmek sıfıra ulaşabileceğimiz anlamına geliyor fakat az sayıda olan vaka sayıları, gerekli önemler alınmazsa artış gösterebilir” ifadelerine yer verdi.

KORONAVİRÜS SEBEBİYLE HAYATINI KAYBEDEN SADECE 19 KİŞİ

Yeni Zelanda Halk Sağlığı Genel Direktörü Ashley Bloomfield, ” 90 yaşındaki bir kadının koronavirüs tedavisi gördüğü hastahanede hayata gözlerini kapatmasıyla, ölen sayısı 19’a yükseldi”  şeklinde duyuru yapmıştı.  Ülke genelinde vakaların ilk görüldüğü günden bugüne 1469 koronavirüs vakası tespit edildi. Son 24 saatte ise 5 kişinin daha virüse yakalandığı açıklandı. Hastalığa yakalanan 1469 kişiden iyileşen sayısı ise 1180’e yükseldi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu