Dünya

Yeni tıp COVID-19 Avrupa’ya yayılıyor

İsveç Sıhhat Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Sörmland bölgesinde COVID-19’un mutasyona uğramış çeşidinin İngiltere’den gelen bir bayanda tespit edildiği ve bunun İsveç’te bilinen birinci olay olduğu söz edildi.

Açıklamada, kelam konusu kişinin hastanede tedavi altında bulunduğu aktarıldı.

Yeni tıp İspanya’ya da sıçradı

Öbür yandan, Madrid Özerk İdaresi Kamu Sıhhat Genel Yöneticiliğinden yapılan açıklamada, İngiltere’de mutasyona uğrayan COVID-19 tipinden, başşehir Madrid’de 4 hadise tespit edildiği duyuruldu.

Kelam konusu hadiselerden birinin salı günü Londra’dan geldiği belirtilen açıklamada, birebir aileden olan öteki 3 olayın da onunla temas eden bireyler olduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, daha süratli yayılan COVID-19’un bu cinsiyle temaslı 3 kuşkulu hadisenin da bulunduğu kaydedildi.

Madrid Özerk İdaresi Lideri İsabel Diaz Ayuso, İngiltere’de mutasyona uğrayan COVID-19 tipinin belirli olmasından sonra Almanya, Belçika, Fransa, İtalya üzere kimi Avrupa Birliği ülkelerinin çabucak İngiltere ile uçuşlarını askıya almasına karşın İspanya’nın bu kararı iki gün geç almasını eleştirdi.

Avrupa Denetim Merkezince yayımlanan raporda, dünyayı sarsan COVID-19’un İngiltere’de mutasyona uğrayarak daha süratli yayılan bir tipine “SARS-CoV-2 VUI 202012/01 (Variant Under Investigation, year 2020, month 12, variant 01) ismi verildiği duyurulmuştu.

Öte yandan, son günlerde artış gösteren yeni hadise sayıları nedeniyle Madrid’de hür dolanım kısıtlaması getirilen mahallelere yenilerinin eklendiği açıklandı.

Aşılama yarın başlıyor

“Sürü bağışıklığı” stratejisi başarısız olan İsveç’te COVID-19’a karşı aşılamaya yarın başlanacak.

Sıhhat Genel Müdürlüğü Lideri Sara Byfors, Türk bilim insanları Dr. Hasret Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ile Amerikan ilaç şirketi Pfizer’ın yeni tip koronavirüse karşı geliştirdiği aşı ile yarın başlanacak aşılama sürecine ülkesinin hazır olduğunu söyledi.

Öbür yandan, Pfizer-BioNTech’ten alınan COVID-19 aşılarının İspanya’daki birinci uygulamasının Guadalajara kentindeki bir yaşlı bakımevindeki yaşlılara ve çalışanlara yarın yapılacağı açıkladı.

İspanya Sıhhat Bakanlığı, pazartesiye kadar 350 bin doz geleceğini duyurdu, bu ölçünün birinci 3 ayda 4,5 milyon olması öngörülüyor.

Can kaybı sayısı İsveç’te 8 bini İspanya’da ise 49 bini aştı

İsveç Sıhhat Genel Müdürlüğü, ülkede bugüne kadar 396 bin 48 COVID-19 hadisesi görüldüğünü ve virüs kaynaklı 8 bin 279 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İspanya’da şimdiye kadar 1 milyon 854 bin 951 COVID-19 hadisesi tespit edildi, salgından ötürü 49 bin 824 kişi hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu