Dünya

Vuhan Viroloji Enstitüsü: Koronavirüsün üretildiği yer değiliz

Koronavirüs salgınının çıkış noktası olarak kabul edilen Çin’in Vuhan kentindeki Vuhan Viroloji Enstitüsü, söylentileri yalanladı.

Enstitü’nün Yöneticisi Şı Cıngli, laboratuvarın koronavirüsün üretildiği yer yahut kaynağı olduğu argümanlarına reaksiyon gösterdi.

“LABORATUVAR SORUMLU DEĞİL”

Şı, New York Times muhabirine yaptığı açıklamada, bu sıhhat felaketinden laboratuvarın sorumlu olmadığını savundu.

“Kanıtı olmayan bir şeye ben nasıl ispat göstereyim.” sözünü kullanan Şı, dünyanın bu sonuca nasıl geldiğine mana veremediğini belirtti.

Şı, saf bir bilim insanına daima çamur atıldığını kaydetti.

“VİRÜSÜN TİPLER ORTASINDA NASIL SIÇRAYABİLECEĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞTIK”

Laboratuvarda 2017’de yapılan deneyle ilgili argümanlara atıfta bulunan Şı, bir virüsü daha tehlikeli hale getirmek istemedikleri için deneylerinin “fonksiyon kazanımı (GOF) deneylerinden” farklı olduğunu belirtti.

2017’DEKİ DENEY

Raporda, virüslerin insan hücrelerine bulaşabilme ve çoğalma yeteneğinin incelenmesi maksadıyla var olan virüs modüllerini eşleyerek ve karıştırarak yeni hibrit yarasa koronavirüsleri meydana getirdikleri belirtilmişti.

İNSANLARA DA BULAŞABİLİYOR

Rapora nazaran, kelam konusu virüs modüllerinin en az biri insanlara da bulaşabiliyor.

2002-2003 yıllarındaki Akut Teneffüs Yolu Sendromu (SARS) salgının akabinde, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak hedefiyle kurulan Vuhan Viroloji Laboratuvarı, koronavirüsün buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve ezkaza dışarı çıktığı savlarına husus olmuştu.

Çinli yetkililer kelam konusu tezleri reddetmiş, koronavirüsün öbür bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz eserleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan karşı savlar ortaya atmıştı.

BİRİNCİ KERE VUHAN’DAKİ BESİN PAZARINDA GÖRÜLDÜ

Dünya, koronavirüs salgınından birinci kere, Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli teneffüs yolu hastalığının” ortaya çıktığını Dünya Sıhhat Örgütü’ne bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, birinci defa Vuhan’da deniz eserleri besin pazarını ziyaret eden şahıslarda görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da birinci hasta hastaneye başvurmuştu.

KORONAVİRÜS BİLANÇOSU

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu iddia edilen, daha evvel bilinmeyen tıptaki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Dünyada 177 milyon 83 bin 715 bireye bulaşan koronavirüs nedeniyle 3 milyon 828 bin 936 kişi hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu