Dünya

“Virüsün çeşitlerinin ortaya çıkması normal”

Belçika’nın salgınla uğraş koordinatörü virolog Steven Van Gucht, İngiltere’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün (COVID-19) yüzde 70 daha süratli yayılan bir cinsinin Belçika’da da görüldüğünü belirterek, virüsün cinslerinin ortaya çıkmasının olağan olduğunu, kimileri çabucak kaybolurken kimilerinin baskın olabileceğini söyledi.

Belçikalı yetkili Van Gucht, Belçika’da kasımın sonundan bu yana virüs çeşidinin 4 kere tespit edildiğini aktardı.

Van Gucht, “Ülkemizde de dahil olmak üzere daima yeni çeşitlerin ortaya çıkması olağan bir durum. Virüsün kimi mutasyonları acilen yok olabiliyor. Kimileri ise kalıyor ve baskın olabiliyor.” dedi.

İngiltere’de tespit edilen değişim gösteren tıbbın daha bulaşıcı olduğuna dair bir ispat bulunmadığını aktaran Van Gucht, “Bu çeşit nedeniyle daha ağır hasta olunacağına yahut geliştirilen aşının işe yaramayacağına dair de bir gösterge de bulunmuyor.” diye konuştu.

Van Gucht, mutasyonun İngiltere’de tespit edilmesinin ise virüsün bu ülkede geniş çaplı araştırılmasına bağlı olduğunu söz ederek, “İngiltere bu mevzuda öteki ülkelerden daha güzel. Bu yüzden de virüsteki değişimleri daha süratli tespit edebiliyorlar.” sözünü kullandı.

Yalnızca İngiltere’de değil, Hollanda yahut Çekya üzere öbür ülkelerde de COVID-19 hadiselerinin süratle arttığına dikkati çeken Van Gucht, “Yılın bu vaktinde virüsler daha kolay ve süratli yayılıyor. Kış aylarında bu türlü olmaya devam edecek.” dedi.

Belçikalı yetkililer, virüsten korunmak için seyahat edilmemesini bir kere daha tavsiye etti.

Belçika’da ekimde başlayan önlemlerin akabinde COVID-19 hadise sayıları düşmeye başlamıştı. Ekim sonunda günlük ortalama 15 bine kadar yükselen hadiseler 2 binli sayılara inmişti.

Lakin son birkaç gündür hadiselerde artış kaydedildi ve günlük hadise sayıları 2 bin 500’ün üstüne çıktı. Ülkedeki toplam olay sayısı 626 bini, meyyit sayısı ise 18 bin 626’yı buldu.

İngiltere’de COVID-19’un daha süratli yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin akabinde Başbakan Boris Johnson ve bir küme bilim insanı, ülkede keşfedilen yeni tıbbın yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu duyurmuştu. İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock da mutasyona uğramış yeni koronavirüsün denetimden çıktığını açıklamıştı.

Mutasyona uğrayan virüsün İngiltere’den sonra Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’da da görülmesi üzerine Türkiye üzere birçok ülke İngiltere ve bu ülkelerle uçuşları süreksiz olarak durdurmuştu.

Dünyada mutasyon paniği: COVID-19’un yeni tipiyle ilgili ne biliniyor?Gündem
“Mutasyon geçiren koronavirüs tipi Fransa’da yayılıyor olabilir”Dünya
Dünya, İngiltere’yle hudutlarını kapatıyorDünya
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu