Dünya

Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah: Fitne bastırıldı

Ürdün’de geçtiğimiz cumartesi gecesi eski Veliaht Prensi Hamza bin El Hüseyin konut hapsine, eski bir bakan da dahil 20 kişi güvenlik nedeniyle gözaltına alınmıştı. Gözaltların akabinde ülkede yaşanan siyasi karışıklık darbe teşebbüsü olarak nitelendirilmiş, Prens Hamza’nın Kral 2. Abdullah’a sadakat yemini ettiği bir mektubu imzalaması ile olaylar son bulmuştu.

“KRİZ, HEM İÇERİDEN HEM DE DIŞARIDAN GELDİ”

Ülkedeki siyasi krizin akabinde Ürdün Kraliyet Divanı, Kral Abdullah’ın ulusa sesleniş konuşmasını yazılı olarak yayınladı. Krizin akabinde Abdullah’ın birinci açıklamasında, Krallığın istikrarını sarsan krizin hem kraliyet ailesinin içinden hem de dışından geldiği için çok acı verici olduğunu tabir ederek, “Haşimi ailesinin bir kardeşi, koruyucusu ve bu pahalı halkın başkanı olarak hissettiğim hüzün, acı ve öfke” dedi.

“SİZİ TEMİN EDERİM, FİTNE FİLİZLENİRKEN BASTIRILDI”

Ülkenin artık istikrarlı ve inançlı olduğunu belirten Abdullah, “Sizi temin ederim, fitne filizlenirken bastırıldı” tabirlerini kullandı. “Bugün Hamza Sarayı’nda ailesi ile birlikte benim himayemde” diyen Kral Abdullah, Prens Hamza’nın davasını ise “Haşimi ailesi çerçevesinde” ele almaya karar verdiğini açıkladı. Abdullah, “(Haşimi) ailesinin önünde babalarının ve dedelerinin yolunu takip etmeyi, iletilerine sadık kalmayı ve Ürdün’ün çıkarını, anayasasını ve maddelerini öteki tüm konuların üzerinde tutmayı taahhüt etti” dedi.

Kral Abdullah, olayla ilgli soruşturmaların devam ettiğini belirterek, “Bu olay tüm tarafları araştırılıyor ve sonuçlar şeffaf bir biçimde ele alınacak” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Ürdün’de cumartesi gecesi eski Veliaht Prensi Hamza bin El Hüseyin konut hapsine alınmış, eski bir bakan da dahil 20 kişi de güvenlik nedeniyle gözaltına alınmıştı. Ürdün medyası ülkede bir darbe teşebbüsü olabileceğini tez etmiş ve Ürdün Genelkurmay Lideri Tümgeneral Ahmed El-Huneyti, Kral 2. Abdullah’ın üvey kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in güvenlik nedeniyle faaliyetlerini durdurmasının istendiğini söylemişti. Konut mahpus kararının akabinde avukatı aracılığıyla BBC’ye bir imajlı ileti ulaştıran eski veliaht Prens Hamza, rastgele bir cürüm işlemediğini ve rastgele bir komplonun kesimi olmadığını söyleyerek, ülkedeki kimi önderleri yolsuzlukla suçlamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu