Dünya

Türkiye’nin Mısır’la mutabakat mümkünlüğü, İsrail basınını rahatsız etti

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Mısır ortasında yeni gelişmelerin yaşandığı bir periyotta, Yunan basını, Mısır’ın bölgede Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sonlarını dikkate alarak hidrokarbon arama ihalesine çıktığını duyurmuştu.

Kathimerini gazetesi, gelişmeyi “Kahire’den Ankara’ya açık kapı” formunda aktarmıştı.

İSRAİL BASINI MUHTEMEL MUAHEDEDEN KAYGILI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Doğu Akdeniz’de en uzun karası ve sonları olan iki ülke olarak münasebetlerimizin seyrine nazaran biz de Mısır’la deniz yetki alanlarını müzakere edebiliriz. Kendi ortamızda ileride bir mutabakat imzalayabiliriz.” tabirleriyle mümkün bir muahedeye yeşil ışık yakmıştı.

Yunan basınının akabinde İsrail basını, Ankara ile Kahire ortasında varılacak mümkün bir uzlaşıyı tasayla karşıladı.

Jerusalem Post gazetesinde yayınlanan bir tahlilde, Atina ve Kahire’nin, Ağustos 2020’de muahede imzaladığı, “Türkiye’nin ‘hayali’ denizcilik muahedesiyle Mısır ve Yunanistan’ı küçük düşürmeye çalıştığı” savunuldu.

“TÜRKİYE, MÜNASEBETLERİ ALTÜST ETMEYE ÇALIŞTI”

İsrail’in halihazırda Kıbrıs Rum Kesiti, Mısır ve Yunanistan ile yakın bağlar içinde olduğu, bu idarelerle Doğu Akdeniz’de ekonomik bölgeleri sonlandırdığı, yeniden bu üç idarenin EastMed boru çizgisi projesini imzaladığı kaydedildi.

Yazının devamında şu görüşler paylaşıldı:

“Türkiye, Aralık 2019’da Libya ile mutabakat imzalayarak, İsrail, Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır’a karşı deniz üzerinde daha fazla denetim sahibi olmak için tüm bu bağlantıları altüst etmeye çalıştı.

Ankara, yanlış haberler yaymaya başladı; İsrail medyasında Kıbrıs’ın Akdeniz su haklarından ve münhasır ekonomik bölgelerden kaybolduğu telaffuzlarını tasarladı, Türkiye ve İsrail’in deniz hudutları üzerinde sihirli bir mutabakatının olacağı belirtildi.

“MISIR’IN APANSIZ AKSİ DÜŞMESİ…”

Türkiye artık Mısır’ı da dahil etmeye çalışarak birebir şeyi yaptı. Gelişme; Mısır, Yunanistan, Kıbrıs, Fransa ve öteki ülkelerin Atina’daki Dostluk Forumu’ndan sonra geldi.

Ankara ve Kahire’nin denizcilik mutabakatı imzalayabileceğine dair hiçbir ispat yok. Mısır’ın, Kıbrıs’ın ekonomik tezlerini çürüten ve Yunanistan’a ziyan veren bir mutabakata dahil olmak için Yunanistan ve Kıbrıs ile ansızın aksi düşmesi garip olur.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu