DünyaKoronavirüs

Türkiye’den Balkan Ülkelerine Yardım

Milli Savunma Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğan’ın direktifleri üzerine Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’a tıbbi yardım da bulunduklarını açıkladı.

Türkiye’nin Yardım Eli Balkanlara da Uzandı

Türkiye'nin Yardım Eli Balkanlara da Uzandı
Türkiye’nin Yardım Eli Balkanlara da Uzandı

Balkan ülkelerin koronavirüs pandemisine karşı tıbbi malzeme yardımı yapıldı. Başkent Ankara’dan Kuzey Makedonya ve Arnavutluk için tıbbi malzeme taşıyan bir Türk askeri uçak gönderildi.

Savunma Bakanlığı’nın twitterdan yaptığı açıklamada: “Türk Kızılayı tarafından Covid-19 salgınına karşı kullanılmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde hazırlanan tıbbi malzemeleri taşıyan Türk Silahlı Kuvvetleri Uçağı, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ve Arnavutluk için Ankara Etimesgut Hava Üssü’nden yola çıktı.” denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz hafta dünya uluslarının üçte ikisinin Türkiye’den koronavirüsle savaşmak için tıbbi malzeme talep ettiğini ve bu taleplerin neredeyse yarısının karşılandığını söyledi.

Türkiye'nin Yardım Eli Balkanlara da Uzandı

Bu ülkeler arasında ABD, İtalya, İspanya ve İngiltere gibi koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler de yer aldı. Türkiye pandemi sırasında dünyanın üçüncü büyük insani yardım sağlayıcısı olmaya devam ediyor.

ABD’de John Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre, Kuzey Makedonya şu ana kadar 1.664 vaka ve 91 ölüm bildirdi. Arnavutluk’ta ise 31 ölümle birlikte 872 virüs vakası var.

2019 Aralık ayında Çin de ortaya çıkan Covid-19, en az 187 ülke ve bölgeye yayıldı. Avrupa ve ABD şu anda en çok etkilenen bölgelerin başında geliyor.

Pandemi, dünya çapında 4.17 milyondan fazla kişiye bulaştı. 286.300’den fazla insan hayatını kaybederken 1.45 milyon kişi ise tedavi edildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu