DünyaKoronavirüs

Türkiye ‘den Koronavirüs ile Mücadele için Ukrayna’ya Destek

Türkiye, dünya çapında binlerce kişinin hayatını kaybettiği yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadeleye yardımcı olması için Ukrayna’ya Cuma günü tıbbi yardım malzemeleri gönderdi.

Türkiye, virüsle savaşmak için Ukrayna’ya tıbbi malzeme gönderdi

Türkiye, virüsle savaşmak için Ukrayna'ya tıbbi malzeme gönderdi

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı Twitter hesabından açıklama yaptı. “Koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele de kullanılmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan tıbbi yardım malzemeleri Ukrayna’ya gönderildi.” Dedi.

Türkiye ayrıca günün erken saatlerinde Tunus’a da tıbbi yardım malzemeleri gönderdi.

Çarşamba günü yapılan açıklamada, Türk Dışişleri Bakanı, dünya uluslarının üçte ikisinin Türkiye’den koronavirüsle savaşmak için tıbbi malzeme talep ettiğini ve bu taleplerin neredeyse yarısının karşılandığını söyledi.

Türkiye, virüsle savaşmak için Ukrayna'ya tıbbi malzeme gönderdi

Bu ülkeler arasında İtalya, İspanya ve İngiltere gibi koronavirüs salgınından en ciddi şekilde etklilenen ülkeler yer aldı. Türkiye pandemi sırasında dünyanın üçüncü büyük insani yardım sağlayıcısı olmaya devam ediyor.

Avrupa ve ABD başta olmak üzere birçok gelişmiş ülke tıbbi malzeme ve koruyucu ekipman sıkıntısı yaşıyor. Ancak bu süreçte Türkiye tüm olanaklarıyla sadece kendisine yetmekle kalmıyor birçok ülkeninde yardımına koşuyor.

2019 yılı Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Covid-19, en az 187 ülke ve bölgeye yayıldı. Avrupa ve ABD şu anda en çok etkilenen bölgeler olarak göze çarpıyor.

ABD Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen rakamlara göre, pandemi dünya çapında yaklaşık 270.000’i öldürdü. Toplam enfekte hasta sayısı 3.86 milyondan fazla olurken, 1.29 milyondan fazla hasta iyileşti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu