Dünya

Türk-Yunan gerilimi Artıyor, Yunan Donanması Hazır

Türk-Yunan gerilimi her geçen gün daha da artıyor. Türkiye ile Yunanistan arasındaki sismik araştırma faaliyetleri zor süreçten geçiyor. Oruç Reis’in bölgedeki faaliyetlerinden sonra Yunanistan’dan şok iddialar gelmeye başladı. İddiaya göre yunan donanması Oruç Reis’e karşı hazır durumda ve jetler de kalkışa hazır.

Türk-Yunan gerilimi Türkiye’nin Gündeminde

Oruç Reis isimli sismik araştırma gemimiz, Doğu Akdeniz bölgesinde yetki alanları içerisindedün sabah saatlerinde yola çıktı. Antalya’dan harekete geçen Oruç Reis akşam saatlerinde, belirtilen koordinatlardaki Navtex bölgesine giriş yaptı. Oruç Reis’in bölgeye girmesiyle 5 yunan fırkateyni gemimizin etrafını sardı. Kaydedilen fotoğraflar Milli savunma bakanlığının resmi twitter hesabında yayınlandı.

oruç reis sismik araştırma gemisi

Yunan Gazetelerinde Yayınlandı

Yunanistan’da en çok okunan Ta Nea gazetesi “Fırkateynlerimiz Oruç Reis’in Karşısında” Başlığını attı. Haber içeriğinde ise yunan fırkateynlerinin hazırda beklediğini, jetlerin ise kalkışa hazır olduğu yazıldı. Haberin detaylarında şu ifadelere yer verildi. ” Donanma, Türk araştırma gemisinin hareketlerini yakından takip ediyor ve her 15 dakikada bir geminin bölgeden çıkması çağrısını geçiyor. Yunan donanması Ege Denizi’nin güneydoğusunda savaş pozisyonu alırken, Yunan Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları da kalkmaya hazır halde” ifadelerine yer verdi.

Diğer en çok okunan gazetelerden birisi olan Kathimerini ise bu haberi ” Atina – Ankara arasındaki gerilim Oruç Reis gemisi yüzünden çok kırılgan ” şeklinde yayınladı. Güvenilir kaynaklar iki ülke arasındaki durumun önümüzdeki 24 saat için çok kritik olduğunu duyurdu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu