Dünya

Trump: Amerikalıları tansiyonu düşürmeye davet ediyorum

ABD Lideri Donald Trump, Joe Biden’ın yemin merasimi öncesi ABD halkına “tansiyonu düşürme ve sonlarına hakim olma” daveti yaptı. Trump, yaptığı yazılı açıklamada, ABD lideri seçilen Biden’ın 20 Ocak’taki yemin merasimi nedeniyle geniş çaplı protestolar olacağı haberlerine dikkati çekti.

Destekçilerine seslenen Trump, “Ortada şiddet, kanunların çiğnendiği aksiyonlar ve her türlü Vandallık olmaması konusunda uyarıyorum.” tabirini kullandı. Trump, Amerikan bedellerinde şiddete yer olmadığının altını çizerek, “Tüm Amerikalıları, tansiyonu düşürmeye ve hudutlarına hakim olmaya davet ediyorum.” davetinde bulundu.

Trump’ın vazifeden alınması tartışılıyor

Trump’ı destekleyen on binlerce gösterici 6 Ocak’ta Washington’daki Ulusal Park’ta toplanmış ve ABD Kongresine yürümüştü. Polis barikatlarını aşan bir küme gösterici, Kongreye girmiş ve ülkede infiale yol açan manzaralar ortaya çıkmıştı. Çıkan çatışmalarda biri polis 5 kişi ölmüş ve olayların bastırılması için Kongreye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti.

Olayların akabinde Temsilciler Meclisi Lideri Demokrat Nancy Pelosi, ABD Lider Yardımcısı Mike Pence’e, olayları azmettirdiği gerekçesiyle Trump’ı Anayasanın 25. Unsuru kapsamında misyondan alması davetinde bulunmuştu. Pence ise dün Pelosi’ye gönderdiği mektupta bu maddeyi uygulamayacağını açıklamıştı.

Senato, Trump için 19 Ocak’tan evvel toplanmayacakDünya
New York Belediyesi, Trump ile iş mukavelelerini feshediyorDünya
ABD bütçesi, 144 milyar dolar açık verdiGlobal İktisat
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu