Dünya

Teknoloji devleri siyasi reklam yasağını uzattı

ABD’de toplumsal paylaşım sitesi Facebook, başkanlık seçiminden sonra sonuçların çabucak aşikâr olmaması nedeniyle başlattığı süreksiz siyasi reklam yasağını bir ay daha uzattığını duyurdu.

Facebook’tan yapılan açıklamada, “ABD’deki seçimleri muhafazaya yönelik devam eden gayretlerimizin bir kesimi olarak siyasi ve toplumsal bahislerle ilgili süreksiz olarak reklamlara orta verme kararımız devam ediyor.” tabirini paylaşıldı. Açıklamada, reklam verenlerden yasağın bir ay daha sürmesini bekleyebilecekleri kaydedilirken lakin duruma nazaran reklam serbestisinin daha erkene alınması fırsatının da değerlendirileceği tabir edildi.

Ülkedeki öteki teknoloji devi Google da salı akşamı yaptığı açıklamada, Georgia eyaletindeki senato seçim sonuçlarının ikinci cinse kalması ve senatodaki çoğunluğu belirleyebilecek kıymette olması nedeniyle siyasi reklamları bir müddet daha platformdan uzak tutmaya karar verdiğini duyurmuştu.

”Siyasi reklam yasağı seçmenlere yönelik kabul edilemez baskıdır”

Facebook ve Google, siyasi reklamların 3 Kasım başkanlık seçimlerinin resmi sonucu onaylanmadan gerginliği daha da artıracağı ve toplumsal huzursuzluğa neden olabileceği kaygısını öne sürerken siyasi stratejistler ise kelam konusu reklamların seçmene ulaşmak için kritik kıymette olduğunu savunarak yasağı eleştirdi.

Demokratik Senato Kampanya Komitesi İcra Lideri Scott Fairchild, Facebook ve Google’in kararına reaksiyon göstererek, ”Siyasi reklam yasağı seçmenlere yönelik kabul edilemez baskıdır.” sözünü kullandı.

Fairchild, Georgia eyaleti kanunlarına nazaran yüzde 50 barajını aşamayan senato seçimlerindeki adayların 5 Ocak’ta ikinci tıp seçime gidecek olması nedeniyle seçmenlerin bilgilendirilmesi için reklam yasaklarında en azından bu eyalete yönelik ayrıcalık tanınması gerektiğini belirtti.

Daha evvel de Facebook İcra Konseyi Lideri Mark Zuckerberg, seçimlerden evvelki hafta hiçbir yeni siyasi reklamı kabul etmeyeceklerini ve resmi sonuçlardan evvel tarafların zafer ilan etmelerine müsaade vermeyeceklerini açıklamıştı.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu