Dünya

Sudan’dan İsrail kararı: Boykot yasasını taşıyan kanun kaldırılıyor

ABD’nin eski Lideri Donald Trump, 23 Ekim 2020’de yaptığı açıklamada, Sudan’ın İsrail ile barış yapmak ve bağlarını olağanlaştırmak konusunda muahedeye vardığını duyurmuştu.Trump’ın açıklaması sonrası Sudan Dışişleri Bakanı Ömer Kameruddin, geçiş hükümetinin İsrail ile ilgilerin normalleştirilmesini kabul ettiğini duyurmuştu.

Sudan ile İsrail ortasında varılan münasebetleri olağanlaştırma mutabakatının akabinde Tel Aviv’den Sudan’a birinci kere ocak ayında İstihbarat Bakanı Eli Cohen, Sudan’da Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Orgeneral Abdulfettah el Burhan ve Savunma Bakanı Yasin İbrahim ile bir ortaya gelmiş ve güvenlik alanında bir mutabakat zaptı imzalamışlardı.

İSRAİL’İ BOYKOT YASASI KALDIRILIYOR

Sudan hükümeti, İsrail ile olağanlaşma kapsamında 1958’den beri yürürlükte olan İsrail boykot yasasını taşıyan kanunu kaldırmaya karar verdi.

Kelam konusu kanun, Sudan ile rastgele bir İsrailli kişi yahut kuruluş ortasında, şahsi yahut kurumsal kontrat yapılmasını yasaklıyordu.

Kanunda İsrail’de şubeleri olan ulusal ve yabancı şirketlerle bağ kurulmasına ve İsrail menşeli malların Sudan’a girişi ya da topraklarından transit geçişine de müsaade verilmiyordu.

MUAHEDE BEYAZ SARAY’DA İMZALANMIŞTI

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ortasında bağlantıların olağanlaşmasına yönelik varılan mutabakatın imzaları 15 Eylül’de Beyaz Saray’da atılmıştı. İsrail ile olağanlaşma muahedesine imza atan ülkeler ortasında BAE, Bahreyn, Mısır, Fas, Ürdün,Umman ve Suudi Arabistan yer almıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu