Dünya

Şirketine el konulan Mahluf’tan kuzeni Esad’a: Bari hissedarlara haklarını ver

Suriye’de hala süren iç savaşla rejim tarafından sahibi olduğu Suriye Telekom Şirketine el konulan, Beşşar Esad’ın kuzeni Rami Mahluf, toplumsal medya hesabından mayıs ayından bu yana yaptığı açıklamalarda haksızlığa uğradığını savunan, rejimi gaye alan yeni bir paylaşımda bulundu.

“HİSSEDARLARA ÖDEME YAPILSIN”

Rejim tarafından ülkedeki mal varlıklarına el konulan Mahluf, “Top artık hükümetin sahasında” diyerek, rejimin ilgili bakanlığından Syriatel şirketine yeni idare atamasını ve şirket hissedarlarına hak ettikleri kardan ödeme yapılmasını istedi.

“ONBİNLERCE AİLENİN YARDIMI KESİLDİ”

Mahluf, şirketin ayrıyeten Suriye’deki yasalar gereği her yıl on binlerce aileye yardım yaptığını savunarak, rejimden bu yardımları kesmemesini talep etti.

Esad’ın kuzeni Mahluf, daha evvelki paylaşımında ise Syriatel şirketinin 6 bin hissedarı olduğunu ve haklarını alamadığını belirtmişti.

Mahluf, mayıs ayı sonunda kendisinin ve ailesinin mal varlıklarına el konulduğunu, rejimin kararıyla 5 yıl boyunca ihalelerden men edildiğini açıklamıştı.

Rami Mahluf, 29 Eylül’de rejimle ortasındaki meselelerin devam ettiğini belirtmiş ve mevzuyu yargıya taşıdığını açıklamıştı.

RAMİ MAHLUF KİMDİR

Rami Mahluf, 1990’lardan itibaren Hafız Esad rejiminin sağladığı imtiyazlarla güçlenmeye başladı ve 2000’li yıllarda ülke iktisadının yarıdan fazlasını denetim eden en varlıklı iş adamı haline geldi.

Yasa dışı yollarla zenginleşme, yolsuzluk ve ekonomik adaletsizliğin sembolü olarak görülen Mahluf, ülkede 2011’de idarenin ıslahatı talebiyle başlayan halk hareketlerinde protestocuların amacındaydı.

İç savaşta iktisadın berbatlaşması ve devlet gelirlerinin azalması üzerine rejimin, Mahluf başta olmak üzere iş adamlarından vergi ve haraç gibisi talepleri arttı.

Rejim, iş adamlarından beklentilerini karşılayamayınca Ağustos 2019’da ülkenin en varlıklı 29 iş adamına karşı kara para aklama ve terörü finanse etme kabahatlerinden soruşturma başlattı. Bu süreçte Mahluf ve öbür kimi oligarkların mallarına kısmen el konuldu.

Mahluf’un servetinin kıymetli bir kısmının Lübnan ve Avrupa ülkelerinde olduğu kestirim ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu