Dünya

Senato, Trump için 19 Ocak’tan evvel toplanmayacak

6 Ocak’taki Kongre baskınının akabinde “göstericileri şiddete teşvik etmekle” suçlanan Trump, vazifeden alınması istemiyle yine Kongre’nin gündeminde yer aldı.

Temsilciler Meclisi, bugün Trump’a yönelik “ABD hükümetine karşı taammüden şiddete teşvik” suçlamasıyla azil oturumuna devam ederken, Senato kanadında değerli bir gelişme yaşandı.

Senato Çoğunluk Önderi Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Senato Azınlık Önderi Demokrat Chuck Schumer ile yaptığı telefon görüşmesinde, Senatonun planlandığı üzere 19 Ocak’ta yine toplanacağını ve bu tarihi erkene çekmeyeceklerini belirtti.

McConnell’ın bu adımıyla, Trump’a yönelik azil davasının ülkenin Seçilmiş Lideri Joe Biden’ın 20 Ocak’ta misyona başlamasının akabinde da süreceği mutlaklaşmış oldu.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğa sahip olan Demokratlar’ın ve hususa “evet” oyu vereceğini açıklayan kimi Cumhuriyetçi vekillerin oylarıyla Trump’a yönelik azil unsurunun bugün kabul edilmesi bekleniyor.

Asıl yargılama Senato’da

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump’ın hatalı olup olmadığına karar verecek olan Senatonun kelam konusu oylamayı ne vakit yapacağı ise şimdi belirli değil.

Birtakım senatörler, 20 Ocak’ta vazifeye başlayacak Joe Biden’ın birinci günlerinin azil yargılamasıyla gölgelenmemesi için Senatodaki oturumun ileri bir tarihte yapılmasını istiyor.

Senatonun Trump’ı hatalı bulması için 100 senatörün en az 3’te 2’sinin bu tarafta oy kullanması gerekiyor.

ABD Lideri Trump, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi münasebetiyle Aralık 2019’da Temsilciler Meclisinde suçlanmış, Şubat 2020’de Senatodaki oturumda aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Mike Pence’e Anayasa’nın 25. ek unsurunu devreye sokarak, “Trump’ı vazifeden alma” daveti yapan tasarıyı da kabul etmişti. Pence ise kelam konusu maddeyi kullanmak üzere bir niyetinin olmadığını açıklamıştı.

New York Belediyesi, Trump ile iş kontratlarını feshediyorDünya
ABD bütçesi, 144 milyar dolar açık verdiGlobal İktisat
ABD’den İranlı 16 kuruluş ile 3 bireye yaptırım kararıDünya
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu