Dünya

Rus barış gücü Karabağ’a gitmeye başladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Azerbaycan ile Ermenistan ateşkes başladığını duyurdu.

Putin, “Azerbaycan ile Ermenistan ortasında bu gece 00:00’dan (TSİ) itibaren ateşkes başladı. Azerbaycan ve Ermenistan denetim ettikleri konumlarda kalacaklar.” dedi.

RUSYA BARIŞ GÜÇLERİNİN KONUŞLANDIRILMASI KARARI

Buna nazaran, Dağlık Karabağ’daki temas sınırı ve Karabağ’ın Ermenistan ile bağlandığı koridorda Rusya barış güçleri konuşlandırılacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin ise 1 Aralık’a kadar Azerbaycan’a geri verilecek.” diye konuştu.

RUS ASKERLERİ KARABAĞ’A GÖNDERİLDİ

Bölgeye Rus barış güçleri konuşlandırılmasını öngören mutabakat kapsamında Rus ve Türk askerlerden oluşan kontrol merkezi de oluşturulacak.

Rus askerleri, muahedenin akabinde “Barış Gücü” olarak Karabağ’a gitmeye başladı. İmajlarda, Rus askerlerinin uçağa bindiği anlar yer aldı.

1960 RUS ASKERİ VE 90 ZIRHLI İŞÇİ

Aliyev, Dağlık Karabağ temas çizgisi ve Laçin koridorunda Rus barış gücünden hafif silahlı 1960 asker ve 90 zırhlı işçi aracı konuşlanacak.

Muahedeye nazaran Azerbaycan ve Ermenistan denetim ettikleri durumlarda kalacak, Ermenistan, işgal altında tuttuğu Laçin, Kelbecer ve Ağdam vilayetlerini ay sonuna kadar boşaltacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu