Dünya

Polonya Dışişleri Bakanı: NATO ve Avrupa’nın Türkiye’ye muhtaçlığı var

Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau, Polonya’nın Rzeczpospolita gazetesine verdiği söyleşide Türkiye’nin Avrupa ve NATO için taşıdığı ehemmiyete değindi.

ABD Lideri Joe Biden’ın planlanan tek baş başa görüşmesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olduğunu vurgulayan Rau, şunları söyledi:

“NATO VE AVRUPA’NIN, TÜRK MÜTTEFİKLERİNE MUHTAÇLIK VAR”

“Türkiye hem ABD hem de Polonya için kilit bir müttefiktir. Bunun ispatlarından biri de Lider Biden’ın Brüksel’de yapılacak NATO doruğu için planlanan tek ikili görüşmesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme olmasıdır. ABD, Afganistan’dan çekilirken, bu çekilmenin nezareti Türk ordusu tarafından yapılıyor. Şunu da unutmamak gerekir ki Türkiye, özgür dünyanın savunması için gerekli bir müttefiktir. Askeri idare altında olduğu vakitlerde bile bir NATO üyesi olarak güvenilirliği konusunda hiçbir kuşku duyulmadı. Bugünkü Türkiye demokratik bir ülke olurken, durum da farklı değildir. NATO ve Avrupa’nın Türk müttefiklerine gereksinimi vardır.”


NORD STREAM 2 PROJESİ

Rau, bölgesel ve global gelişmelere ait de açıklamalarda bulundu.

Baltık Denizi’nden geçerek Rus doğal gazını Avrupa’ya ulaştıracak Nord Stream 2 projesini inşa eden şirketlere ABD’nin uyguladığı yaptırımdan vazgeçmesi haberini basından duyduğunu belirten Rau, “Amerikalı müttefiklerimiz, bu kararın sonuçlarına dünyanın en çok maruz kalacak olan bölgesi ile müzakere için vakit bulamamışlardır.” dedi.

Bu projenin Ukrayna, Polonya ve öteki NATO ile Orta Avrupa ülkeleri için askeri tehdidi artıracağına da işaret eden Rau, Rusya’yı komşularına karşı agresif bir siyaset yürütmekle suçladı.

BELARUS İLE BAĞLANTILAR

Rau, Belarus’taki gelişmelere ait de değerlendirmede bulunarak, “Polonyalılar, Belarus demokrasisini, kendi hayatlarını ve sevdiklerini tehlikeye atan mert Belarusluları desteklemek için birleşmeli, bu sayede Belarus halkı demokrasi hakkını kazanabilir.” tabirlerini kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu