Dünya

Pfizer/BioNTech’in destek dozu yüzde 95,6 tesirli

Pfizer/BioNTech aşısının destek dozunun 3’üncü basamak klinik denemelerinde, yaş, cinsiyet, ırk ve sıhhat durumundan bağımsız olarak yüzde 95,6 oranında tesirli olduğu açıklandı.

Şirket, 10 bin kişi üzerinde yapılan denemelerde deneklere ikinci dozdan ortalama 11 ay sonra 30 mikrogramlık destek dozu ya da plasebo yaptı. Plasebo olan bireylerde 109 COVID-19 hadisesi görülürken destek aşısı olanlarda sadece 5 bireyde olay görüldü.

Açıklamada, araştırma sonucunun Pfizer’ın COVID-19 aşısının tesirinin vakitle düştüğünü teyit ettiğinin de altı çizildi.

Pfizer’ın Lideri Albert Bourla, yaptığı açıklamada, “Bu sonuçlar insanları bu hastalıktan korumak konusunda destek aşılarının yararını ortaya koydu. Dünyada aşı olmamış bölümlerin aşıya ulaşmasını sağlamanın yanı sıra destek aşıların da bu salgınla çabada kıymetli bir yeri bulunduğuna inanıyoruz.” dedi.

ABD Besin ve İlaç Dairesi (FDA) eylül ayında Pfizer/BioNtech aşısının destek dozunun 65 yaş üzeri ve risk altında çalışan bireylere yapılmasını onaylamıştı.

FDA, dün, Moderna yahut Johnson & Johnson aşısı olmuş şahısların isterlerse Pfizer/BioNtech aşısının destek dozunu olmalarına da onay vermişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu