Dünya

Pentagon’da Donald Trump operasyonu

ABD Lideri DonaldTrump, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’i misyondan almasının akabinde kendisine yakın isimleri Pentagon’un kritik durumlarına getiriyor. 

Başkanlık seçimini resmi olmayan sonuçlara nazaran rakibi Demokrat Joe Biden’a kaybetmesinin akabinde seçimle ilgili birçok eyaletteki oylar için dava açanTrump, idaresinin güvenlik bürokrasisinden kritik isimleri misyondan alacağı tez ediliyor.

DonaldTrump‘ın Twitter hesabından Esper’i vazifeden aldığını açıklaması üzerine ABD önderinin CIA ve FBI yöneticilerini de misyondan alacağı öne sürüldü.

Başka taraftanTrump‘ın Pentagon’da kritik konumlara kendiyle epey yakın çalışan isimleri ataması dikkati çekiyor. 

Esper’in misyondan alınması ile Savunma Bakanlığı Güvenlik Siyasetlerinden Sorumlu Müsteşar Vekili James Anderson’ın da istifa ettiği bildirildi. 

Anderson’dan sonra Pentagon’da birçok üst seviye yekilinin de istifa etmesi bekleniyor.

Trump‘ın daha evvel Savunma Bakanlığı Güvenlik Siyasetleri Müsteşarlığı için aday gösterilip “İslam zıddı paylaşımları” ve “eski Lider Barack Obama’yı terörist olarak nitelemesinden” ötürü Senato tarafından onaylanmayan emekli Tuğgeneral Anthony Tata’yı birebir misyona vekaleten getirdiği bildirildi.

Tata, misyonu vekaleten yürüteceği için Senato onayına gerek duymayacak. 

Ayrıyeten Savunma Bakanlığına vekaleten Ulusal Terörle Uğraş Merkezi Yöneticisi Christopher Miller’ı atayanTrump‘ın, Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğüne ise Ulusal Güvenlik Kurulunda vazifeli ve kendine yakın bir isim olan Kash Patel’i atayacağı tez ediliyor.

Pentagon’da yapılan bu değişiklikler ile CIA ve FBI’da yapılması beklenenlerin, DonaldTrump‘ın seçim sonuçlarına ait başlattığı yasal süreçle ilgili olduğu ileri sürülüyor.

Kaynak: AA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu