Dünya

Pakistan Uluslararası Havayolları Yolcu Uçağı Karaçi’de Düştü

Havacılık yetkilileri, Pakistan Uluslararası Havayolları Lahor’dan kalkış yapan uçağın  Karaçi’de düştüğünü bildirdi. Yaklaşık 91 yolcu ve sekiz mürettebat taşıyan PK8303 numaralı uçuş Lahor’dan Pakistan’ın en yoğun yerlerinden biri olan Jinnah Uluslararası Havalimanı’na uçuyordu. Gelen fotoğraflarda Model Colony yerleşim bölgesinde bir yıkıma sebep olduğunu gösteriyor. Şu ana kadar kayıplar hakkında bir onay yok, ancak birçok kişinin hayatını kaybetmiş olmasından endişe ediliyor.

pakistan uçak kazası

Airbus A320 uçağı, Karaçi’nin bir mahallesi olan Jinnah Uluslararası Havalimanı’nın yaklaşık 3.2km (iki mil) kuzey doğusunda bulunan Model Colony’nin yakınında düştüğünde inmek üzereydi. Uçağın yerel saatle 14: 30’dan hemen sonra hava trafik kontrolüyle temasını kaybettiğini söyledi. Pakistan ordusu, askerlerin kurtarma çabalarına yardım etmek için kaza yerine ulaştığını söyledi.

TV görüntüleri kurtarma ekibinin birkaç evin yıkıldığı Model Colony’nin sokaklarına yayılmış enkazdan geçtiğini gösterdi. Uçağın düştüğü il olan Sindh başbakanı tüm Karaçi hastanesinde acil durum ilan etti.

Kazanın nedeni henüz doğrulanmadı. PIA genel müdürü Hava Yardımcısı Mareşal Arshad Malik pilotun trafik kontrolüne uçağın “teknik zorluklar” yaşadığını söylediğini söyledi.

pakistan uçak kazası

Pakistan Başbakanı İmran Han, kazanın oldukça üzücü olduğunu söyledi ve kaza ile ilgili derhal bir soruşturma sözü verdi.

Kaza, ülkenin koronavirüs kaynaklı uçuş yasaklarından sonra ticari uçuşların devam etmesine izin vermesinden birkaç gün sonra ortaya çıktı. Ülke genelindeki Pakistanlılar Ramazan’ın sonunu kutlamaya hazırlanıyor. ve birçoğu şehir ve köylerdeki evlerine geri dönüyor. Pakistan’da son 10 yılda ölümcül bir dizi uçak kazası kaydı bulunuyor. 2010 yılında, özel havayolu Airblue tarafından işletilen bir uçak İslamabad yakınlarında düştü ve 152 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza, Pakistan tarihinin en ölümcül hava felaketi olarak kayıtlara geçti. 2012 yılında, Pakistanlı Bhoja Air tarafından işletilen  Boeing 737-200, Rawalpindi’ye iniş yaparken kötü hava koşulları nedeniyle 121 yolcu ve altı mürettebatın hepsi hayatını kaybetti. 2016’da, Pakistan Uluslararası Havayolları uçağı kuzey Pakistan’dan İslamabad’a uçuşu sırasında alev aldı ve  47 kişi hayatını kaybetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu