Dünya

Pakistan, Afganistan sonuna mültecileri engellemek için tel örgü çekiyor

ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin başlamasıyla Taliban’ın ülkedeki ilerleyişi sürat kazandı.

Ülkedeki karışıklıktan kaçan milyonlarca Afgan, komşu ülkelere hakikat harekete geçti.

PAKİSTAN HUDUDA TEL ÖRGÜ ÇEKİYOR

Pakistan’ın yasa dışı her türlü geçişi engellemek için Afganistan sonuna tel örgü çekmeye başladı.

Pakistan Paramiliter Hudut Birlikleri Kumandanı Albay Rizvan Nazır, ülkenin Afganistan hududundaki Torkham kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan’dan her türlü yasa dışı geçişi engellemek için 2 bin 670 kilometre uzunluğundaki sona çekilen tel örgünün yüzde 90 civarında tamamlandığını ve kalan kısmın 2022’ye kadar bitirileceğini söyledi.

Nazır, sonlarını büsbütün itimat altına aldıklarını tabir ederek, Afganistan’da bir iç savaş çıkarsa huduttaki hareketliliği denetim edebilecekleri bir sistemleri olduğunu lisana getirdi.

Entegre transit ticaret idare sisteminin yüzde 31 oranında tamamlandığını bilgisini paylaşan Nazır, bunun toplam maliyetinin 16 milyar Pakistan Rupisi (99 milyon dolar) olduğunu kaydetti.

TIRLAR UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

Nazır, toplumsal medyada yayımlanan, Taliban üyelerinin tel örgünün etrafında oturduğuna dair fotoğraflara atıfta bulunarak, çit olmaması halinde Taliban mensuplarının sonu kolay kolay geçebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olaylarındaki artışları engellemek gayesiyle sonun kapatıldığını ve yalnızca iki ülkede sıkışan Afganistan ve Pakistan vatandaşlarının huduttan geçişine müsaade edildiğini anımsatan Nazır, ticaret faaliyetlerinin ise bu kararın dışında tutulduğunu belirtti.

Sonun her iki tarafında karşı tarafa geçmeyi bekleyen Pakistan ve Afganistanlılar göze çarparken, ticari mal taşıyan tırlar da uzun kuyruklar oluşturdu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu