Dünya

Olay sayıları kısıtlamaları geri getirdi: İran’da 10 günlük kapanma kararı

İran’da 21 Mart’ta kutlanan Nevruz Bayramı’ndan evvel 20 Mart’ta 7 bin 540 olan olay sayısı bugün 19 bin 666 olarak kaydedilirken 75’e düşen can kaybı da 193’e çıktı.

Nevruz Bayramı’ndan evvel ülke genelinde yüksek riskli olarak belirlenen “kırmızı” kategorideki kentlerin sayısı 9 iken dün 257’ye yükseldi ve Cumhurbaşkanı Hasan Manevî ülkesinde salgının 4. dalgasının başladığını resmen duyurdu.

Bugünden itibaren yüksek riskli olarak belirlenen kırmızı kategorideki kentlerde uygulanacak kısıtlamalar çerçevesinde fırın, market, kasap, hastane, eczane ve zorunlu olan işletmeler dışındaki iş yerleri 10 gün boyunca kapalı olacak. Bu mühlet içinde restoranlar paket servis hizmeti verebilecek.

Kısıtlamalar çerçevesinde kırmızı kategorideki kentlere giriş-çıkışlar yasak olacak. Araçların trafik plakalarının bağlı bulunduğu kentten kırmızı kategorideki bir kente gitmeleri halinde para cezası kesilecek.

Öte yandan akşam 22.00 ile sabah 04.00 saatleri ortasındaki araçların trafiğe çıkış yasağı da sürecek. Yasak ihlali yapan araçlara yeniden 1 milyon tümen (300 Türk lirası) para cezası verilecek.

Kısıtlamaların birinci gününde başkentteki ticaretin can damarlarından Tahran Büyük Pazar’daki dükkanların kapalı olduğu görüldü. Büyük Pazar’ın yanı sıra başkentteki başka çarşı pazarlarda da esnaf kepenk kapatırken, caddelerdeki trafiğin de olağan vakitlere nazaran azaldığı dikkatleri çekti.

Sıhhat Bakanı Said Nemeki, Nevruz Bayramı’ndaki seyahatler ve ucuz tavuk almak için uzun kuyruklar oluşturan vatandaşların hadise artışlarına neden olduğunu belirtirken, Tahran esnafı kısıtlamaların Nevruz Bayramı’ndan evvel alınmamasına reaksiyonlu.

Tahran Büyük Pazar’da esnaflık yapan Selim Haydari, yaptığı açıklamada, esnafın güç durumda olduğunu, kiralarını ödeyemedikleri için dükkan sahipleriyle karşı karşıya geldiklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bayramda özgür bıraktılar, halk seyahatlere çıktı. Bir sorun olmadı. Artık tekrar kısıtlamaları getiriyorlar. Bayramda seyahatleri neden engellemediler? ‘Cumhurbaşkanı özgürsünüz gidebilirsiniz’ dedi. Vatandaşlar da seyahate çıktı ve tüm kentlerde yoğunluk oldu.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu