Dünya

NATO: Çin’in şeffaf olmaması kaygı verici

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, video konferans yoluyla düzenlenen 16. NATO Yıllık Kitle İmha Silahları, Silahların Denetimi, Silahsızlanma ve Silahların Yayılmasını Tedbire Konferansı’nın açılışında konuşma yaptı.

NATO’nun “nükleer silah bulunmayan bir dünya” maksadı çerçevesinde Avrupa’daki nükleer silah sayısını 30 yılda yüzde 90 azalttığını söyleyen Stoltenberg, buna karşılık Rusya, Çin, Kuzey Kore’nin nükleer silah yatırımı yaptığını, İran’ın nükleer çalışmalara yine başladığını tabir etti.

“ANLAŞMA GÜÇLENDİRİLMELİ”

Stoltenberg, NATO üyelerinin Nükleer Silahların Yayılmasını Tedbire Mutabakatı’nı desteklediğini, mutabakatla binlerce nükleer başlığının ortadan kaldırıldığını, bu mutabakatın güçlendirilmesi gerektiğini lisana getirdi.

“ÇİN’İN NÜKLEER İMKANLARI…”

Çin’e özel olarak değinen Stoltenberg, Çin’in yükselişini dikkate alan bir “nükleer silahların denetimi rejimi” geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Stoltenberg, şunları lisana getirdi:

“Çin’in nükleer silah geliştirmenin eşiğinde olduğu vakitleri geride bıraktık. Büyük bir askeri güce ve artan nükleer cephaneliğe sahip bir global güç olarak Çin’in silahların denetimi müzakerelerine açıkça ve yapan biçimde dahil olma sorumluluğu bulunmaktadır. Ancak maalesef Pekin şu ana kadar görüşmelere katılmayı reddetmiştir.

Çin’in nükleer imkanları ve niyetlerinde şeffaflık bulunmaması kaygı vericidir. Fakat sonuçta inanıyorum ki dünyanın geri kalanı üzere Çin de nükleer silah sayısını sonlandıran, şeffaflığı ve öngörülebilirliği artıran silahların denetimi rejiminden faydalanacaktır. “


“GARANTİ OLMADAN CAYDIRICILIĞIMIZDAN VAZGEÇMEYİZ”

Nükleer Silahların Yasaklanması Muahedesi’nin ise alternatif bir tahlil olarak cazip göründüğünü fakat işe yaramayacağını aktaran Stoltenberg, bu mutabakatın silahların istikrarlı halde azaltılmasını sağlayacak bir sistemi olmadığını söyledi.

Stoltenberg, “Bu muahede nükleer silah bulunduran hiçbir ülke tarafından imzalanmamıştır. Hiçbir garanti olmadan caydırıcılığımızdan vazgeçmemiz tehlikeli bir seçenektir. Rusya, Çin, Kuzey Kore ve başkalarının nükleer silaha sahip olduğu lakin NATO’nun sahip olmadığı bir dünya daha inançlı olmayacaktır.” diye konuştu.

ABD ile Rusya’nın şubatta müddeti dolacak Stratejik Silahların Azaltılması Muahedesi (START) ile nükleer silahlar konusunda özel sorumlulukları bulunduğunu vurgulayan Stoltenberg, silahlanmaya sonlandırma getiren mutabakatın uzatılmasının değerine işaret etti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu