Dünya

National Geographic’in meşhur ‘Afgan kızı’ Şarbat Gula İtalya’da

1985 yılında Sovyetler Birliği’nin Afganistanı işgali sırasında, Peşaver’deki bir mülteci kampında şimdi genç bir kız iken McCurry tarafından çekilen fotoğrafının National Geographic mecmuasında kapak olmasıyla ün kazanan Gula, ülkesi Afganistan’dan tahliye programı çerçevesinde ayrılarak İtalya’ya geldi.

“AFGAN KIZI” DA ÜLKESİNİ TERK ETTİ

İtalya Başbakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ağustosta yaşanan olaylardan sonra Gula’nın ülkesini terk etmek üzere yaptığı yardım talebine cevap olarak, İtalya Başbakanlığının, Afgan vatandaşları için yürürlükte olan tahliye, kabul ve entegrasyon programı çerçevesinde, “Afgan Kızı”nın İtalya’ya seyahatini ayarladığı ve Roma’ya ulaşmasını sağladığı belirtildi.

13 YAŞINDAKİ FOTOSUYLA MEŞHUR OLAN GULA’NIN ÖYKÜSÜ

Meşhur fotoğraf çekildiğinde 13 yaşında olan Gula’nın kıssası, Sovyetler Birliği ve Afganistan ortasındaki savaş sırasında öksüz kalmasıyla başladı. Çabucak herkesi etkileyen fotoğraftaki kızın kim olduğu uzun müddet bulunamadı. 2002 yılına gelindiğinde fotoğrafı çeken McCurry’nin de ortalarında bulunduğu bir National Geographic takımı, Gula’yı bulabilmek için Afganistan’a gitti. Takım, Afganistan’ın ücra bir bölgesinde Gula’ya ulaşmayı başardı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu