Dünya

‘mRNA aşıları uzun müddetli bağışıklık sağlayabilir’

Alman biyoteknoloji şirketi BioNTech ve Amerikan Moderna’nın geliştirdiği tipten genetik aşıların bağışıklık yaratmak için sadece antikorlara dayanmadığını vurgulayan araştırmacılar, hücre seviyesinde uyarılan bağışıklık reaksiyonlarının hastalığa karşı daha uzun periyodik müdafaa sağladığını belirtti.

Her yıl yine aşı olmak gerekmeyebilir

Araştırmacılar, mRNA aşılarının bedendeki antikor düzeyinin vakit içinde azalsa dahi hastalığa karşı müdafaa sağlayabileceğini, bu yüzden her yıl tekrar aşı olmanın yahut bağışıklığı güçlendirici dozla desteklemenin gerekli olmayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Washington Üniversitesinden bağışıklık bilimci Ali Ellebedy, yapılan araştırmalarda COVID-19’u hafif geçiren hastalarda dahi kandaki plazma hücrelerinin güzelleşmenin akabinde kemik iliğine yerleşerek uzun müddet antikor üretmeye devam ettiğinin gözlendiğini belirtti.

Benzeri kan hücresi yapılanmasının aşı olanlarda da gerçekleşmesini beklediklerini söz eden Ellebedy, öte yandan hücre seviyesinde bağışıklık sağlayan B hücrelerinin, bedendeki antikor düzeyinin düşmesinin akabinde dahi yeni antikor üretmek üzere devreye girebileceğini kaydetti. Ellebedy, B hücrelerinin başarısız olması halinde ise T bağışıklık hücrelerinin devreye girerek enfekte hücrelerle savaşacağını vurguladı.

Kolay soğuk algınlığına yol açan virüslerin bile insanları 2 ila 5 yıl tekrar hasta edebildiğine dikkati çeken Ellebedy, “Doğal bağışıklığımız vakit içinde azalabilir. Fakat aşıyla ne olacağını şimdi bilmiyoruz. mRNA aşılarıyla tabiatın ve doğal enfeksiyonun yarattığından daha başarılı bir sonuç ortaya çıkarabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Şimdi COVID-19’a karşı aşılamanın yeni başladığını anımsatan bilim insanları, kesin sonuçlara varabilmek için devam eden araştırmaların tamamlanması gerektiğini belirtti.

mRNA aşıları: BioNTech ve Moderna

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in Amerikan ilaç şirketi Pfizer dayanağında geliştirdiği COVID-19 aşısı ile Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna’nın ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) takviyesinde geliştirdiği aşı, başta ABD ve Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yaygın aşılama kampanyalarında uygulanıyor.

Her iki aşı da formülünde bildirici ribonükleik asit (mRNA) içeriyor. BioNTech/Pfizer’in geliştirdiği aşı, formülündeki RNA bileşimi sayesinde COVID-19’u etkisiz kılan kan şekeri enzimleri ile alımlayıcı-bağlayıcı immünoglobulin G antikorlarını harekete geçirmeyi, hücre seviyesinde bağışıklık reaksiyonu yaratan CD4+ ve CD8+ glikoproteinlerini artırmayı amaçlıyor.

Moderna’nın “mRNA-1273” ismini verdiği aşı adayı ise virüsün insan hücresine tutunmasını sağlayan “çivi proteini” ismi verilen enzimi baskılayarak bedende bağışıklık sağlamayı hedefliyor. Aşının formülündeki bildirici RNA ile COVID-19’un çivi proteinini yapay olarak üreterek bedenin hücre seviyesindeki savunmasını harekete geçirmeyi hedefliyor.

BioNTech/Pfizer aşısı, İngiltere İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Kurumunun (MHRA) 2 Aralık 2020’de yaygın kullanımına onay vermesiyle “dünyada tescillenen birinci COVID-19 aşısı” olmuştu. Moderna’nın aşısı ise birinci kere 19 Aralık 2020’de ABD Besin ve İlaç Yönetiminden (FDA) acil kullanım onayı almıştı.

Her iki RNA aşısı da klinik denemelerde yüksek aktiflik göstermişti. Binlerce deneğin katıldığı üçüncü etap klinik denemelerin akabinde BioNTech aşısının semptomatik olayları engellemede yüzde 95, Moderna aşısının ise yüzde 94,1 tesirli olduğu bildirilmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu