Dünya

Merkel: Önümüzde çok sıkıntı haftalar var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, COVID-19 olaylarının arttığına işaret ederek gelecek haftaların güç geçeceği konusunda halkı uyardı.

Merkel, hükümetin internet sayfasından bir görüntü ileti yayınlayarak günlük COVID-19 olay sayılarının salgındaki en yüksek düzeye çıktığını, hastanelerin ağır bakım kısımlarında yatanların sayısının süratle yükseldiğini ve her gün COVID-19’dan insanların öldüğünü anımsattı.

Başbakan Merkel, COVID-19’a yakalanan herkesin mümkün olan en âlâ tedaviyi alması ve öteki bir hastalık nedeniyle tedavi olması gereken herkes için de hastanelerde işçi ve yatak bulunması gerektiğini vurguladı. Salgından çok fazla etkilenen bölgelerde artık bunun tam mümkün olmadığını belirten Merkel, “Hastanelerdeki kısımlar dolu, hastaların öteki yerlere nakledilmesi gerekiyor. Ameliyat randevuları iptal ediliyor.” diye konuştu.

Merkel, hekim ve sıhhat işçisinin bir kere daha kapasitesinin hududuna geldiğini kaydetti.

“Önümüzde çok sıkıntı haftalar var. Bunun beni çok endişelendirdiğini hissediyorsunuz.” diyen Merkel, bir yıl evvel benzeri ciddiyette bir durumla karşı karşıya kalındığını fakat artık COVID-19’a karşı tesirli aşının bulunduğunu anımsattı.

Merkel, halkı aşı olmaya ve COVID-19 önlemlerine uymaya çağırarak salgınla uğraşta 3. doz aşıyı olmanın da kıymetli taşıdığını kaydetti.

Eyalet başbakanlarıyla 18 Kasım Perşembe günü COVID-19 salgınındaki durumu ele alacağını anımsatan Merkel, COVID-19 önlemlerinin uygulanmasında birlikte hareket edilmesini istedi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer de Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada, ülke genelinde ortak kuralların uygulanması daveti yaparak “Vatandaşların başını daha fazla karıştırmamamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Spiegel mecmuasının haberinde, Alman ordusunun, COVID-19’la uğraşta hastaneleri ve sıhhat dairelerini desteklemek ve halkı aşılamada yardımcı olmak maksadıyla yıl sonuna kadar yaklaşık 12 bin askeri seferber etmeyi planladığı belirtildi.

COVID-19 olayları yüksek düzeyde seyretmeye devam ediyor

Robert Koch Enstitüsünden yapılan açıklamaya nazaran, Almanya’da son 24 saatte 45 bin 81 olay tespit edildi. Böylece toplam olay sayısı 4 milyon 987 bin 971’e yükseldi.

Ülkede 11 Kasım’da 50 bin 196 ile salgının başlangıcından bu yana “en yüksek günlük olay sayısı” tespit edilmişti.

Son 24 saatte 228 kişinin ömrünü yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı sayısı 97 bin 617’e çıktı.

Haftalık 100 bin bireyde görülen yeni hadise sayısı 277,4 olarak belirlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu