Dünya

Merkel: COVID-19’la çaba yüzyılın misyonu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bu akşam televizyondan yayınlanacak yeni yıl konuşmasında, salgının birçok insanı endişelendiren tarihi bir kriz olduğunu belirterek, “Koronavirüs salgını ile gayret bizim için yüzyılın siyasi, toplumsal ve ekonomik bir vazifesidir.” dedi.

2020’nin kaygı ve belirsizlikle hatırlanacağını lisana getiren Merkel hastanelerin, huzurevlerinde misyon yapan hekim ve hemşirelerin bunu kendilerine gösterdiğine dikkati çekerek, COVID-19’la uğraşta efor gösteren herkese teşekkür etti.

COVID-19 nedeniyle hayatını kaybedenleri de anan Merkel, “Nefes almadan geçen bu yılın sonunda bir an durup yas tutmak gerekiyor. Toplum olarak, yanında olamadan kaç kişinin sevdiği birini kaybettiğini unutmamalıyız. Onların acısını dindiremem lakin bu akşam onları düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

“Sıram geldiğinde aşı olacağım”

Konuşmasında, COVID-19 salgınını inkar edenlere ve bu bahiste komplo teorileri üretenlere değinen Merkel, bunun tehlikeli, alaycı ve yakınlarını yitiren insanlara karşı zalimce olduğunu söyledi.

Merkel, COVID-19 aşılarının yapılmaya devam ettiğini ve aşı sırası konusunda herkesin sabırlı olması gerektiğini belirterek, “Benim sıram geldiğinde ben de aşı olacağım.” dedi.

Bilim adamlarının kendisine umut verdiğinin altını çizen Merkel, dünya çapında birinci sağlam testin ve dünyada birinci müsaade verilen aşının Almanya’da geliştirildiğini hatırlattı.

“Yüksek olasılıkla son yeni yıl konuşmam”

BioNTech firmasıyla COVID-19 aşısını geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Hasret Türeci ile görüştüğünü ve şirketlerinde 60 milletten insanın çalıştığını öğrendiğini belirten Merkel, “Hiçbir şey memleketler arası iş birliğinin, çeşitlilikten kaynaklanan gücün ilerlemeyi sağladığını daha düzgün gösteremez.” değerlendirmesinde bulundu.

Merkel, dokuz ay sonra genel seçimlerin yapılacağını ve bir daha aday olmayacağını tabir ederek, “Yüksek olasılıkla bu son yeni yıl konuşmam. Son 15 yıl geçen yıl kadar güç geçmemişti dersem bunu abartmış olmam. Tüm telaşlara ve kuşkulara karşın yeni yılı hiç bu kadar umutla beklemedik.” diye konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu