Dünya

Meksika Devlet Lideri Obrador 1911’de öldürülen Çinliler için özür diledi

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, 110 yıl evvel Torreon katliamında öldürülen 303 Çinli için özür diledi.

Coahuila eyaletine bağlı Torreon kasabasında, öldürülen Çinliler için düzenlenen anma merasiminde konuşan Obrador, Meksika hükümetinin, ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına bir daha müsaade vermeyeceğini söz etti.

Meksika Devlet Lideri Obrador, ülkesinin her vakit kozmik kardeşliği teşvik edeceğine işaret ederek, “Meksika Devleti’nin, ülkemizdeki hareketler, örgütler tarafından işlenen kabahatler nedeniyle mağdurların ailelerinden özür dilediği bu hareketin, bizi yalnızca sorumluluk ve hatamızı üstlenmeye değil, tıpkı vakitte taahhüdümüzü kabul etmeye de mecbur kıldığına inanıyorum” diye konuştu.

“ÇİN İLE MEKSİKA ORTASINDAKİ DOSTLUK VAKİTLE GÜÇLENDİ”

Yaşananların gölgesinin çoktan dağıldığını belirten Çin’in Meksiko Büyükelçisi Zhu Qingqiao, “Torreon’da yaşananların gölgesi çoktan dağıldı ve Çin ile Meksika ortasındaki dostluk vakitle daha da güçlendi.” biçiminde konuştu.

1911’de 303 ÇİNLİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Meksika Devrimi‘nin devam ettiği Mayıs 1911’de, 700’den fazla Çinlinin yaşadığı Torreon kasabasını ele geçiren Maderista birliklerinin, Çinlilere ve merkezdeki iş yerlerine saldırması sonucu 303 Çinli hayatını kaybetmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu