Dünya

Mavi Balina Oyunu ve 3 genç daha…

Mavi Balina isimli siber zorbalık ürünü oynayan 4 genç İran'da intihara kalkıştı... İşte Detaylar.

Mavi Balina isimli siber zorbalık ürünü oyun gençlerin ölümüne sebebiyet vermeye devam ediyor. Dünya’da birçok gencin ölümüne sebebiyet veren oyun bu sefer İran’da birbirlerini tanımayan 4 farklı genci esir aldı. Oyunun final bölümünü(intihar bölümü) tamamlamak için İran Mahdubab’da 4 genç bir araya geldi. Erdebil, İshafan, Doğu Azerbaycan ve Huzistan eyaletlerinden gelen gençler Hazar Denizi’ne atlayarak intihar etti. Olay sonrası Mazenderan Dalgıçlar ve Cankurtaranlar Kurumu Başkanı Naki Kerimiyan, 4 gençten yalnızca birinin kurtarıldığını ve gencin diğerleriyle ‘Mavi Balina’ oyunu aracılığıyla tanıştığını aktardı.

Mavi balina oyunu nedir

Mavi Balina oyunu nedir?

‘Mavi Balina oyunu’ veya ‘Mavi Balina Challenge’ olarak bilinen oyun 2013 yılında internete yayılmaya başlamış ve 2015 yılında ilk intihar girişimine sebebiyet vermiştir. Oyunu üniversiteden uzaklaştırılan Rus bir öğrenci olan Philipp Budeikin’in yazdığı düşünülmektedir. 50 bölümden oluşan ve son bölümdeki görev değişik metotlarla intihar girişiminde bulunmak olan ‘siber zorbalık’ ürünü oyun 2016’da 16 çocuğu intihara teşvik etmek suçuyla Budeikin’in tutuklanmasını sağlamıştır. Budeikin oyunu ‘toplumdaki biyolojik atıkları temizlemek’ amacıyla yazdığını belirtmiştir.

Siber zorbalık nedir

Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık bilgi ve teknoloji araçlarını kullanarak bireyin teknik veya psikolojik bağlamda zarara uğratılmasıdır. Özetle bireyin hesabını hacklemek, spamlemek vb metotlarla kişiyi psikolojik olarak yıpratıp istediklerini yaptırmak anlamına gelebilir. Siber zorbalık Türkiye’de büyük bir suç olup tespit edilmesi halinde ciddi cezalara çarpıtılma yükümlülüğü doğurmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu