Dünya

Kosova ile Sırbistan ortasında plaka krizi

Kosova İçişleri Bakanlığı, ülke hudutlarından geçiş yapmak isteyen Sırbistan plakalı araçların geçişlerine müsaade verilmediğini ve ülkeye giriş yapan araçlara süreksiz Kosova plakası uygulandığını belirtti.

İki ülke ortasında 2016’da imzalanan hür trafik sirkülasyonu mutabakatının 15 Eylül’de mühletinin dolduğuna işaret edilen açıklamada, ülkede yalnızca Kosova Cumhuriyeti plakalı araçların dolanımının mümkün olacağı kaydedildi.

”YAPILAN HER ŞEY KANUNA UYGUNDUR”

Açıklamada, süreksiz plakaların araçların ön ve art camına yerleştirildiği, gerçek plakaların ise siyah örtüyle kapatıldığı söz edildi.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, kararın Kosova’daki Sırplara yönelik olmadığını söyleyerek, “Amacımız provokasyon yahut istikrarsızlık değil. Yapılan her şey kanuna uygundur. Bizler yalnızca müddeti biten bir mutabakatın gerekliliğini uyguluyoruz.” dedi.

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUCİC’DEN REAKSİYON

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, plaka denetimi için hudut geçişlerine Kosova Polisi Özel Kuvvetlerinin gönderilmesine ve Kosova’ya giren Sırbistan plakalı araçlara süreksiz Kosova plakaları verilmeye başlanmasına reaksiyon gösterdi.

Vucic, Priştine’nin Brüksel Muahedesi başta olmak üzere her muahedeyi ihlal ettiğini belirterek durumu Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüştüğünü de söyledi.

”EKONOMİK YAPTIRIM UYGULAMAK DURUMUNDA KALACAĞIZ”

Memleketler arası kurumlardan “mantıksız hareket edenlere makul davranmaları” için davette bulunmasını isteyen Vucic, “Aksi takdirde Kosova’ya ekonomik yaptırım uygulamak durumunda kalacağız. Bugün boğazına kadar silahlanmış 350 asker sonlara yerleştirildi. Priştine’nin provokasyonlarına gelmeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Belgrad-Priştine Diyalog Süreci’nin yine ivme kazanması beklenirken iki ülke ortasında meydana gelen plaka gerginliği nedeniyle Vucic’in Ulusal Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdığı bildirildi.

BELGRAD – PRİŞTİNE DİYALOG SÜRECİ

AB’nin orta buluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci, bağlantıların olağanlaşmasını ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanımasını amaçlıyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı hala kendi toprağı olarak görmeye devam etse de Kosova bugüne kadar 100’ün üzerinde ülke tarafından bağımsız bir devlet olarak tanındı.

Kosova ile Sırbistan ortasındaki diyalog süreci, farklı sebeplerden yaşanan gerginlikler nedeniyle sık sık kesintiye uğradı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu