Dünya

Koronavirüs Yüzünden Flybe Hava Yolu Şirketi İflas Etti

Koronavirüs Havacılık Sektörünü Vuruyor

Koronavirüs salgını ekonomik bağlamda bir çok sektörü vurdu. Bunların başında da hiç şüphesiz Havayolu Şirketleri bulunuyor. Almanya’nın Havacılık sektöründeki dev firması Lufthansa 770 uçağının 150’sini yere indirme kararı aldı. Şirketin hisseleri çok sert bir şekilde düşüş yaşarken 19 Mart’ta da ilk çeyrek gelirlerini açıklayacak.

lufthansa

2020 yılının başından bu yana ekonomik kayıp yüzde 27’yi buldu. Lufthansa’nın yanı sıra bir başka havacılık devi United Airlines ise iç hatlarda kapasite küçülttü. Koronavirüs’ün ekonomik etkilediği bu durum ABD’li firmalar arasında ilke imza attı. United Airlines onlarca çalışanını ücretsiz izne çıkardı ve işe alımları durdurdu. Havacılık endüstrisindeki ilk iflas haberi ise İngiltere’den geldi.

flybe

Önceki yıl Avrupa’nın en büyük bağımsız bölgesel hava yolu şirketi olan ve 110 milyon sterlinlik yatırımla geçen yıl Connect Airways tarafından satın alınan Flybe iflas etti. Başta İngiltere içi olmak üzere Avrupa’da pek çok şehre uçan şirketin 72 uçaklık filosu var. İflasla birlikte 2 bin kişinin işi de tehlikede. Dünya Koronavirüsün etkilerini oldukça ağır yaşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu