Dünya

Kore İrtibat Bürosu’nun imha görüntüleri Basına Servis Edildi

Kore İrtibat bürosu ile ilgili video basına servis edildi. Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerilim her geçen gün şiddetini daha da arttırıyor. Kuzey Kore hükumeti sembolik olarak elçilik binası işlevinde kullanılan Kore irtibat bürosunu imha etti. İlk başlarda olayı kamu oyundan gizlemeye çalışsalar da sonrasında Kore  Merkez Televizyonunda yayınlayarak herkese duyurdular.

Patlatılan bu bina, kuzey ve güney koreli yetkililerin ortak irtibat bürosu olarak kullanılıyordu. Patlamayı planlayan kuzey kore yetkilileri güney kore yetkililerine ” Buranın çöküşüne tanık olacaksınız ” demişti.

Kore İrtibat Bürosu’nun patlama anı Kore’de Şok Etkisi Yarattı

Diplomatik krizin yaşandığı Kore’de iç savaş her geçen gün daha da yaklaşıyor gibi görünüyor. İmha edilen binanın parçaları etraftaki diğer binalara sıçrayarak ciddi hasara sebep oldu. Patlama sonrasında Kuzey Kore Merkez televizyonu, binanın yıkılma videosunu başından sonuna kadar paylaştı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, Güney Kore’yi ‘düşman’ olarak nitelendirmişti. Kuzey Kore ve Güney Kore sınırında bulunan Kore-İrtibat Bürosu’nu ise ‘işe yaramaz’ olarak değerlendirerek, “Yakında çöküşüne tanık olacaksınız” demişti. Bu açıklamanın ardından Kuzey Kore, irtibat bürosunu hedef alarak imha etti. Binanın imhasının ardından bölgede gerginlik tırmandı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu