Dünya

Kongo’da bilinmeyen hastalık: 165 çocuk öldü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde bilinmeyen bir hastalığın giderek yayılması, ülkede çocuk vefatlarına neden oluyor.

EN AZ 165 ÇOCUK SALGIN KURBANI

Lokal basında yer alan haberlerde, ülkenin güneybatısında yayılan ve bilinmeyen bir hastalık nedeniyle geçtiğimiz Ağustos ayının sonundan bu yana en az 165 çocuğun hayatını kaybettiği söz edildi.

5 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

Birinci olarak geçtiğimiz Ağustos ayında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kwilu eyaletinde yer alan Gungu kasabasında ortaya çıkan hastalığın, 5 yaşına kadar olan çocukları etkilediği belirtilirken, Kwilu Eyaleti Sıhhat Baklanı Jean-Pierre Basake yaptığı açıklamada, enfekte olan çocukların kimilerinin sıtma gibisi semptomlar gösterdiğini kaydetti.

SITMAYA BENZİYOR, ANEMİYE NEDEN OLUYOR

Basake, “Sıtmaya benziyor ve süratli testlerde müspet çıkıyor, lakin sıtmanın yanı sıra birtakım çocuklar ise, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz ve anemiye neden olan bir hastalıkla gayret ediyorlar” tabirlerini kullandı.

Bakan Basake, Kwilu Sıhhat Bakanlığının şimdi hastalığın kaynağını araştırmaya ve karşı tedbirler geliştirmeye yönelik çalışmalara başlamadığını belirtti.

GÜNDE 4 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

Ayrıyeten Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Mukedi Topluluğu Lideri Alain Nzamba yaptığı basın açıklamasında, hastalığın Lozo Munene ve Kinzamba köylerinde günlük ortalama 4 çocuğun vefatına neden olduğunu kaydetti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu