Dünya

Kolombiya’da 2 silahlı akın düzenlendi

Kolombiyanın Antioquia bölgesine bağlı Betanya beldesinde kimliği belirlenemeyen silahlı bireyler, bir çitlikte bulunan 14 kişiyi maksat aldı.

Cauca bölgesine bağlı El Mango köyünde ise toplantı halindeki yerliler, silahlı şahısların saldırısına maruz kaldı.

13 MEYYİT, 6 YARALI

İki akın sonucu 13 kişi hayatını kaybederken, 6 kişi yaralandı.

Yetkililer, atağa uğrayan şahıslardan 5’inin yerli topluluklarından olduğunu, 14’ünün ise kahve toplayıcısı bireylerden oluştuğunu açıkladı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Olayın akabinde Kolombiya Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo ve Antioquia Valisi Anibal Gaviria, Bretanya beldesine ziyarette bulundu.

Holmes taarruza ait açıklamasında, cinayetlerin aydınlatılması için geniş çaplı soruşturma başlatıldığını, saldırıyı gerçekleştiren bireylerin bulunmasına yardımcı olanlara da büyük ölçüde nakdî mükafatın verileceğini duyurdu.

Bölgede Clan del Golfo ve Los Gaitanistas üzere silahlı örgütler ortasında alan hakimiyeti nedeniyle uyuşmazlıklar olduğu biliniyor. Kolombiya Kalkınma ve Barış Çalışmaları Enstitüsünün (Indepaz) datalarına nazaran, ülkede bu yıl 100’den fazla toplum başkanı suikasta kurban gitti.

Ülkede Kasım 2016’da FARC ile devlet ortasında imzalanan “barış anlaşması”ndan bu yana yerli toplulukların haklarını savunan halk önderleriyle aktivistler, suikastların maksadı oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu