Dünya

Joe Biden: Trump’ın sonuçları kabul etmemesi utanç verici

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden, Delaware eyaletinde, Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesine ait açıklamalarda bulundu.

Trump idaresinin, Demokratların zaferini kabul etmemesinin ”dinamikleri değiştirmeyeceğini” vurgulayan Biden, Beyaz Saray’a geçiş süreçlerini dengeli bir biçimde yürüttüklerini söyledi.

“AMERİKA GERİ GELDİ VE TEKRAR OYUNA DAHİL OLDU”

Hiçbir şeyin geçiş planlarını durduramayacağını söz eden Biden, ”Amerika geri geldi ve tekrar oyuna dahil oldu. Artık ‘sadece Amerika’ yok. Birleşik Krallık, Fransa, Almaya, Kanada ve İrlanda üzere ülkelerle, 6 dünya başkanıyla konuşma fırsatım oldu, övgü dolu ve enerjikti, heyacanla bekliyorlar. Amerika’yı daha evvelki saygın yerine geri taşıyacağız.” dedi.

Senato Çoğunluk Başkanı Cumhuriyetçi Mitch McConnell’ın da seçim sonuçlarını tanımadığı ve kendisiyle görüşüp görüşmediği sorulan Biden, McConnell ile görüşmediğini fakat yakın vakitte görüşmeyi umduğunu söyledi.

Biden, ”Birkaç kıymetli istisna dışında Cumhuriyetçi Parti’nin tümü, Lider (Trump) tarafından sindirildi.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’a bir iletisi olup olmadığı sorulan Biden, ”Trump ile konuşmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” karşılığını verdi.

“UTANÇ VERİCİ”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nın “Trump idaresinin ikinci devrine yumuşak bir geçiş olacak.” argümanının hiçbir ispatı olmadığını belirten Biden, Trump’ın seçim sonuçlarını kabul etmemesine ait ise ”Bunun utanç verici olduğunu düşünüyorum. Söyleyebileceğim tek şey Başkan’ın geride bırakacağı mirasa faydası olmayacak.” sözünü kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu