Dünya

Jens Spahn: Koronavirüs salgını ilkbaharda bitebilir

Koronavirüs salgınının geleceğine dair Almanya Sıhhat Bakanı Jens Spahn açıklama yaptı.

Spahn, Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada 2022’nin ilkbaharında koronavirüs salgınında sürü bağışıklığına ulaşılacağını belirtti.

“İLKBAHARDA OLAĞANA DÖNEBİLECEĞİZ”

Bu devirden sonra olağana dönülebileceğini aktaran Spahn, “Aşının tesirli olmadığı yeni bir virüs varyantı ortaya çıkmazsa, ki bu pek muhtemel değil, o vakit salgını ilkbaharda aşmış olacağız ve olağana dönebileceğiz.” tabirini kullandı.

Spahn, sürü bağışıklığına her halükarda ulaşılacağını belirterek, “Buradaki soru aşı yoluyla mı enfeksiyon yoluyla mı? Aşı katiyetle oraya giden en inançlı yoldur.” değerlendirmesinde bulundu.

“TEDBİRLERİ KALDIRMAK İÇİN ÇOK ERKEN”

Sıhhat Bakanı Spahn, aşı yaptırılmadığında insanların büyük ihtimalle koronavirüse yakalanacağı ihtarında bulundu.

İnsanların daha çok iç yerlerde olduğu sonbahar ve kış aylarında virüsün bulaşma riskinin artacağını söz eden Spahn, “Kovid-19 önlemlerini kaldırmak için çok erken. Muhafaza tedbirlerimiz olmasaydı yüksek sayıdaki aşı olmayanlardan ötürü ağır bakım servislerine yüklenme olurdu.” formunda konuştu.

SALGIN BİLANÇOSU

Öte yandan Robert Koch Enstitüsü’nden (RKI) yapılan açıklamaya nazaran, ülkede koronavirüs tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 10 bin 454 arttı. Böylece toplam olay sayısı 4 milyon 160 bin 970’e yükseldi.

Son 24 saatte koronavirüsten 71 kişinin ömrünü yitirmesiyle toplam can kaybı 93 bin 123’e çıktı.

OLAY SAYILARI DÜŞME EĞİLİMİNDE

Haftalık 100 bin bireyde görülen yeni hadise sayısı 65 olarak kaydedildi. Dün 68,5 olan bu sayı 8 Eylül’de 82,7, 15 Eylül’de de 77,9 olarak tespit edildi.

8 Eylül’de 13 bin 565 olarak kayda geçen günlük hadise sayısı da 15 Eylül’de 12 bin 455’e geriledi.

Aşılama kampanyasında ise halkın yüzde 67,4’üne koronavirüs aşısının birinci dozu, yüzde 63,4’üne de ikinci dozu uygulandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu