Dünya

Japon Prenses Mako, erkek arkadaşıyla 3 yıl sonra buluşacak

Japonya İmparatorluk İşleri Ajansı’nın (Kunaiço), Veliaht Prens Fumihito’nun kızı Prenses Mako’nun evliliğine ait yaptığı açıklamaya dayandırdığı haberine nazaran, damat adayı Komuro Kei hafta başında, Prenses Mako’nun anne ve babasını ziyaret edecek.

Bu ziyaretin, yaşadığı ABD’den dönen Komuro ile Japonya’da yaşayan Prenses Mako’nun 2018 sonrası birinci buluşması olacağı belirtildi.

AİLESİNE VEDA EDECEK

Açıklamaya nazaran, genç çift, 26 Ekim’de mahallî bir belediyede resmen evlenecek.

Evlendikten sonra sivil vatandaş statüsüne inecek Mako, kraliyet sarayında İmparatorluk Ailesi büyüklerinin mezarlarına veda ziyareti yapacak.

Mako, daha sonra Japonya İmparator Naruhito ve İmparatoriçe Masako’nun yanı sıra evvelki İmparator ve ailesine veda edecek.

Evliliğin ardından düzenlenecek basın toplantısında çift, yeni hayatlarına yönelik soruları yanıtlayacak.

KRALİYET STATÜSÜNÜ KAYBEDECEK

Mako’nun, ailenin bayan üyelerine kraliyet hanesinden ayrılırken verilen 150 milyon yeni (1,3 milyon dolar) almayacağı belirtildi.

Ülkedeki kanunlara nazaran, halk katmanından biriyle evlenen imparatorluk ailesi üyesi bayan, kraliyet statüsünü kaybediyor.

BABA FUMİHİTO ONAYLAMIŞTI

Mako ile Komuro 2012’de Tokyo’daki International Christian Üniversitesinde tanışmış, Eylül 2017’de nişanlanmak istediklerini duyurmuşlardı.

Şubat 2018’de kamuoyuna, Komuro’nun annesi ile annesinin eski nişanlısının mali hususlara ait yaşadığı uyuşmazlık yansımıştı. Komuro, Ocak 2019’da yaptığı açıklamada, ailesinin, annesinin eski nişanlısından finansal yardım aldığını kabul etmişti.

Komuro hakkında çıkan olumsuz haberlere karşın Prenses Mako, Kasım 2020’de, erkek arkadaşı ile evlenmek istediğini kamuoyuna açıklamıştı.

Japon İmparatoru Naruhito, şubat ayında düzenlediği basın toplantısında, çiftin evliliğine ait, “Birçok kişinin ikna ve şad olduğu bir ortamı ümit ettiğini” belirtmişti.​​​​​​​ Naruhito’nun erkek kardeşi ve Prenses Mako’nun babası Veliaht Prens Fumihito, Kasım 2020’de, çiftin evlenme isteğini onayladığını açıklamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu