Dünya

İtalya Başbakanı Conte’nin istifa edeceğini açıklandı

Ülkede 13 Ocak’ta dörtlü koalisyonun bozulmasıyla başlayan hükümet krizinde yarın yeni bir evreye girilmesi bekleniyor.

İtalya Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bakanlar şurasının yarın sabah toplanacağı belirtilerek, “Başbakan Giuseppe Conte, istifa etmek için Cumhurbaşkanlığına gitme isteğini bakanlarına açıklayacak. Başbakan Conte, kabine toplantısının akabinde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile görüşecek.” sözleri kullanıldı.

İtalyan basınında çıkan haberlerde, Italia Viva partisinin koalisyondan ayrılması sonrasında Senato’daki çoğunluğu riske giren Conte’nin, Adalet Bakanı Alfonso Bonafede için Senato’da yapılacak oylamada hükümetinin azınlıkta kalma ihtimalinin belirmesi üzerine istifayı gündeme aldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı’nın hali merak ediliyor

Conte’nin kendi liderliğinde parlamentoda daha sağlam bir koalisyon kurulması ve bu hususta istişareleri Cumhurbaşkanının yapabilmesi için istifa edeceği belirtiliyor.

Salgın kriziyle gayret eden İtalya’nın bir de siyasi kriz yaşamaması için yılbaşından beri hükümet üstündeki belirsizliğin bir an evvel kalkmasına dair iletiler veren Cumhurbaşkanı Mattarella’nın yarın nasıl bir tutum takınacağı merak konusu.

Mattarella’nın, Başbakan Conte’nin istifasını kabul etmesi durumunda, parlamentoda temsil edilen siyasi partilerle yeni hükümet için istişareleri başlatabileceği ya da vakit kaybetmeden Conte’yi tekrar daha geniş takviyeli bir hükümet kurmakla görevlendirebileceği senaryoları basında yer aldı.

Koalisyon ortakları Conte’nin gerisinde

Koalisyonun büyük ortaklarından 5 Yıldız Hareketi (M5S) ile Demokratik Parti’den (PD), Conte’nin “3. Conte Hükümeti”ni kurmasına dair bildiriler gelirken, muhalefetteki sağ partiler ise seçime gidilmesi davetlerini yineledi lakin, M5S ve PD’nin Senato’daki sandalye sayısı salt çoğunluk için yetmiyor.

Kamuoyu yoklamalarında birinci parti olarak çıkan çok sağcı Lig Partisi’nin önderi Matteo Salvini, Conte’nin daha evvel istifa etmesi gerektiğini savunurken, bu noktada halka gidilmesi gerektiğini tabir etti.

2. Conte Hükümeti

M5S, PD, Özgürler ve Eşitler’in (LeU) üçlü koalisyon olarak başladığı, PD’nin bölünüp içinden Iv’nin çıkmasıyla dörtlü koalisyona dönüşen “2. Conte Hükümeti”, tekrar Giuseppe Conte liderliğindeki M5S ile çok sağcı Lig Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümetinin yerine 5 Eylül 2019’da kurulmuştu.

Koalisyonun küçük ortaklarından Iv, 13 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden gelecek kurtarma fonuna ait başbakanlığın hazırladığı planı ve Conte’yi sert biçimde eleştirerek hükümetten çekilmişti. Bu çekilmeyle başlayan hükümet krizinde, 2. Conte Hükümeti 18 Ocak’ta parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisinden salt çoğunlukla, 19 Ocak’ta üst kanat Senatodan ise salt çoğunluk olmadan güvenoyu almıştı. Senato’da salt çoğunluğun olmaması hükümetin, kimi kurullarda azınlığa düşmesine yol açmıştı. Conte ve başka koalisyon ortakları, 20 Ocak’tan bu yana hükümeti, parlamentoda güçlendirecek ortak arayışına girmiş lakin temaslardan bir sonuç alamamıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu