Dünya

İsviçre’deki eş cinsel evliliklere yeşil ışık

Nüfusu 8,6 milyon olan İsviçre’de yaklaşık 5,5 milyon kayıtlı seçmenin 3 milyona yakını referandum için sandık başına gitti.

Ulusal referandumda süreksiz sonuçlara nazaran eş cinsellerin evlenmesine ve evlat edinmelerine müsaade verilmesi için seçmenlerin yaklaşık yüzde 64’ü “evet”, yüzde 36’sı ise “hayır” oyu kullandı.

Böylece eş cinsellerin evlenmeleri ve kendileriyle akraba olmayan çocukları evlat edinmelerine ait düzenleme kabul edildi.

Eş cinsel evlilikler konusunda İsviçre, dünyada yasanın geçtiği 30’uncu ülke oldu.

İsviçre haber ajansı SDA-ATS’ye konuşan “evet” kampanyası yöneticisi Olga Baranova, eş cinsellere evlenme hakkı tanıyan yasaya halkın verdiği dayanağın boyutunun kendisi için bile şaşırtan olduğunu belirtti.

Ülkede Evanjelistlerin de dahil olduğu sağ bölümler, bilhassa çocukları olumsuz etkileyeceği gerekçesiyse kampanya aleyhinde çalışmıştı.

Öte yandan referandumda ülkedeki güçlü kesitten alınan varlık vergisinin artırılması (sermayeyi adil formda vergilendirme) için yapılan oylamada ise halkın yaklaşık yüzde 65’inin “hayır” oyu vermesi dikkati çekti.

Direkt demokrasi ile yönetilen İsviçre’de önergeler, 50 bin imza toplanması halinde vatandaşlara sunuluyor ve referandumlarda onaylanırsa direkt yürürlüğe giriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu