Dünya

İspanya’da koronavirüs salgını, OHAL’e karşın yayılıyor

Sıhhat Bakanlığının güncellediği datalara nazaran, dün 411 ile koronavirüste ikinci dalga devrinde şimdiye kadar açıklanan en yüksek meyyit sayısı bugün 349’a geriledi.

Bakanlık, son 7 günde 1241 kişinin salgından hayatını kaybettiğini ve toplam sayının 40 bin 105’e çıktığını duyurdu.

GÜNLÜK OLAY SAYISI 20 BİNE DAYANDI

Ayrıyeten dün 1 milyon 398 bin 613 olarak açıklanan toplam hadise sayısının son 24 saatte 19 bin 96 artışla 1 milyon 417 bin 709’a çıktığı kaydedildi.

ÜLKE GENELİNDE OHAL VAR

Koronavirüse karşı 25 Ekim’den bu yana harika halin (OHAL) ilan edildiği İspanya’da özerk bölgelere nazaran değişiklik gösteren özgür dolanım kısıtlamaları, gece sokağa çıkma yasağı, bar ve restoranların yalnızca meskene sipariş için açık tutulmaları, amatör spor karşılaşmalarının ertelenmesi, en fazla 6 şahsa toplanma müsaadesi verilmesi üzere tedbirler uygulanıyor.

İSPANYA’DA SALGINA KARŞI YENİ TEDBİRLER

Bu ortada sol koalisyon hükümeti, 23 Kasım’dan itibaren geçerli olacak biçimde riskli ülkelerden gelen yabancı yolculardan 72 saat evvel yapılmış PCR negatif test sonucu isteme kararı aldı.

ÜLKEYE GİRİŞ YAPAN YABANCILARA TEST KAİDESİ

İspanya’ya giriş yapmak isteyen yabancıların, İspanyolca yahut İngilizce olan test sonucunun yepyenisi yanlarında taşımak zorunda olduğu ve ülkeye girişte talep edilebileceği bildirildi.

MASKE VERGİSİ DÜŞÜYOR

Ayrıyeten Maliye Bakanı Maria Jesus Montero, gelecek Bakanlar Heyeti toplantısında, maskelerde katma kıymet vergisinin yüzde 21’den yüzde 4’e düşürülmesi kararının alınacağını duyurdu.

Koronavirüse karşı en çok kullanılan modellerden olan ameliyat maskeleri İspanya’da şu anda 50’lik kutularda 24 ila 30 avroya satılırken, ülkede tartışma konusu olan yüksek fiyatların vergi indirimiyle azaltılması hedefleniyor.

PORTEKİZ’DE VEFATLAR SÜRATLE ARTTI

Portekiz Sıhhat Bakanlığı, salgının başlamasından bu yana en yüksek günlük meyyit sayısını açıkladı.

Bakanlık, koronavirüsten son 24 saatte 82 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4 bin 935 yeni olay tespit edildiğini duyurdu.

Ülkede koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 103’e, toplam olay sayısı da 192 bin 172’ye çıktı.

Portekiz’de hafta başından itibaren uygulanmaya başlanan OHAL kapsamında salgının ağır görüldüğü yerlerde özgür dolanım kısıtlamaları getirilip, halktan mecburî olmadıkça gece sokağa çıkmaması isteniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu