DünyaOtomobil

İngiltere’de Otomobil Satışları Dipte

Koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’de tarihte görülmemiş bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor. İngiltere Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği yaptığı açıklama da 2020 Nisan ayı itibariyle otomobil satışları %97 düşüş yaşanmıştır. Bu beklenmedik durumun nasıl sonuçları olacağı konusunda piyasa endişesi devam ediyor.

Otomobil Satışında 1946 Yılından Beri En Düşük Seviye

Otomobil Satışında 1946 Yılından Beri En Düşük Seviye

Açıklamanın devamında 2020 Nisan ayındaki düşüşün 1946 Şubat ayından bu yanan yaşanan en büyük düşüş olduğu belirtildi.

Koronavirüs salgınını sınırlamak için birçok otomobil üreticisi mart ayından bu yana fabrikalarını ve satış ofislerini kapattı. Avrupa genelinde alınan önlemlerde çoğu işletmenin kapanması nedeniyle insanların hareketleri kısıtlandı. Bu nedenle otomobil ihtiyacı azalarak buna bağlı olarak talepte de ciddi bir düşüş yaşandı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan Beri Bir İlk

İkinci Dünya Savaşı’ndan Beri Bir İlk

İkinci Dünya Savaşı ’nın yaşandığı sene Şubat 1946’ da İngiltere’de sadece 4044 otomobil satıldı. Nisan 2020 verilerine göre ise aynı ay içerisinden yaklaşık 4000 satış gerçekleşmiştir. Bu satışların çoğunluğunu da filo alımları oluşturmaktadır.

2019 yılında İngiltere’ de toplam araç satış miktarı 2.31 Milyon adetti. Bu sene yükselmesi gereken beklenti rakam revize edilerek tahmini 1.68 milyona düşürülmüştür.

İngiltere ve Avrupa ’nın genelinde yaşanan sıkıntı İtalya’da da %97,6 gerileme olarak kayıtlara geçti.

Bu sürecin uzaması ve fabrikaların geç açılma ihtimali arttıkça otomobil sektörü için tehlike çanları çalmaya başlayacak. Ülkemizi de etkileyen bu durum normalleşme süreci ile en kısa sürede eski haline gelmesini umut ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu